Reklama

Reklama

​Kto spoczywa w grobie irlandzkiego noblisty?

Nowo odkryte dokumenty nasiliły spekulacje dot. grobu słynnego irlandzkiego poety W.B. Yeatsa. Wszystko wskazuje, że to nie jego szczątki znajdują się pod ziemią - donosi agencja AFP.

Uwielbiany przez Irlandczyków W.B. Yeats zmarł w południowej Francji w 1939 roku. Jednak z powodu wybuchu wojny i przeszkód prawnych trumna została przetransportowana do Irlandii dopiero w 1948 roku.

Grób poety znajduje się na malowniczym cmentarzu w Drumcliffe w północno-zachodniej Irlandii. Miejsce spoczynku artysty przyciąga tysiące turystów każdego roku.
Jednak z odkrytych właśnie dokumentów wynika, że to prawdopodobnie nie jego szczątki znajdują się w grobie.

W.B. Yeats po śmierci w 1939 roku, z nie do końca ustalonych przyczyn, został początkowo pochowany w masowej mogile. Szczątki Yeatsa i innych zmarłych zostały ekshumowane w 1946 roku i trafiły do kostnicy. 

Irlandczycy dotarli do korespondencji władz państwowych na temat sprowadzenia szczątków W.B. Yeatsa do ojczyzny. W 1948 roku urzędnik francuskiego ministerstwa spraw zagranicznych napisał w raporcie, że "nie jest możliwy zwrot pełnych i autentycznych szczątków Pana Yeatsa".

Korespondencja znajdowała się w skrzyni francuskiego dyplomaty Jacquesa Camille Parisa. Gdy na dokumenty natrafił jego syn - Daniel Paris - postanowił przekazać je irlandzkiej ambasadzie w Paryży. Autentyczność dokumentów została potwierdzona przez francuskie MSZ.

Mimo tych nowych informacji Irlandczycy nie chcą ekshumacji grobu.

"Zostawiłabym to tak, jak jest. Niezależnie od wszystkiego to właśnie tu znajduje się jego dusza" - powiedziała senator Susan O'Keefe.

W.B. Yeats to prawdziwa ikona irlandzkiej literatury. Nagrodę Nobla otrzymał w 1923 roku. Hrabstwo Sligo, w którym znajduje się Drumcliffe, stanowiło wielką inspirację dla jego twórczości.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy