Reklama

Reklama

Królowa Danii pozbawiła wnuki książęcych tytułów. Podano powód

Królowa Danii Małgorzata II zadecydowała, że dzieci jej najmłodszego syna, księcia Joachima, będą pozbawione tytułów książęcych. Jak podano w oficjalnym oświadczeniu, dzieci "będą mogły posługiwać się wyłącznie tytułami hrabiego i hrabiny Monpezat". Decyzja królowej ma wejść w życie od 1 stycznia 2023 roku.

Małgorzata II pozbawiła czworo z ośmiorga swoich wnuków tytułów książęcych - czytamy w oświadczeniu. Co spowodowało tę decyzję? Jak przekazuje pałac, oficjalnym powodem było "umożliwienie czworgu dzieci jej najmłodszego syna prowadzenia bardziej normalnego życia". 

Decyzja wejdzie w życie od przyszłego roku

Jak czytamy w środowym oświadczeniu pałacu, "od 1 stycznia 2023 roku potomkowie Jego Królewskiej Wysokości Księcia Joachima będą mogli używać tylko tytułów hrabiego i hrabiny Monpezat, ich poprzednie tytuły księcia i księżniczki Danii przestają istnieć". 

Uzasadnienie decyzji królowej przedstawił pałac. "Jej Wysokość chce, aby czworo wnucząt w znacznie większym stopniu mogła kształtować swoją własną egzystencję, nie będąc ograniczonymi przez specjalne względy i zobowiązania, które implikuje formalna przynależność do Rodziny Królewskiej". 

Reklama

"Dzieci czują się wykluczone"

Hrabina Aleksandra, matka dwóch najstarszych synów księcia Joachima, powiedziała duńskim mediom, że jest "zszokowana" tą decyzją - przekazuje "The Guardian".

- To przyszło ni stąd ni zowąd. Dzieci czują się wykluczone - powiedziała duńskiemu dziennikowi hrabina Aleksandra, cytowana przez Guradiana. - Dzieci nie mogą zrozumieć, dlaczego odbiera się im tożsamość - dodała.

Reklama

Reklama

Reklama