Reklama

Reklama

Korea Północna: Wystrzeliliśmy rakietę hipersoniczną, precyzyjnie uderzyła w cel

Korea Północna dokonała próbnego odpalenia "rakiety hipersonicznej", które zakończyło się pomyślnie. Rakieta uderzyła w planowany cel - poinformowała oficjalna północnokoreańska agencja prasowa KCNA.

Próbę, pierwszą tego rodzaju od października 2021 roku, zarejestrowały systemy śledzące państw regionu. Spotkała się ona z krytyką ze strony USA, Korei Południowej i Japonii.

Reuter przypomina, że pierwszą próbę z pociskiem hipersonicznym Korea Północna dokonała - według KCNA - we wrześniu przyłączając się do wyścigu militarnego czołowych potęg światowych.

Czym jest pocisk hipersoniczny?

Pociski hipersoniczne, w odróżnieniu od balistycznych, które osiągają przestrzeń kosmiczną, aby prawie pionowo uderzyć w cel, lecą stosunkowo nisko nad ziemią, osiągając pięciokrotną szybkość dźwięku, czyli ok. 6 200 km/godz.

Reklama

Ostatnia próba "pozwoli przyspieszyć zadanie modernizacji sił strategicznych naszego państwa" - podkreśliła w komunikacie KCNA.

Według agencji w ostatniej fazie lotu głowica bojowa oddzieliła się od rakiety i "precyzyjnie uderzyła w cel" odległy o ok. 700 km.

Eksperci zauważają że Pjongjang ostatnie próby nuklearne lub z międzykontynentalnymi pociskami balistycznymi (ICBM) dokonał w 2017 r. Od tego czasu skupia się systemach bardziej nadających się do bezpośredniego manewrowania i penetrowania obrony antyrakietowej.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje