Reklama

Konferencja klimatyczna COP26. Greta Thunberg: Czasami trzeba rozgniewać ludzi, żeby wywrzeć wpływ

Szwedzka aktywistka Greta Thunberg pojawiła się na konferencji klimatyczną COP26 w Glasgow. - Czasem trzeba rozgniewać część ludzi, aby wywrzeć wpływ na odbiór społeczny - mówiła 18-letnia aktywistka w rozmowie ze stacją BBC News.

Thunberg, inicjatorka młodzieżowych strajków klimatycznych, odniosła się w ten sposób do działań takich grup jak Extinction Rebellion czy Insulate Britain, których działania wzbudzają duże kontrowersje w Wielkiej Brytanii ze względu za powodowane przez nie zakłócenia.

Czytaj więcej: Wielka Brytania. Królowa nie pojawi się na szczycie klimatycznym w Glasgow

- Jesteśmy aktywistami, ponieważ jesteśmy mocno przekonani, że możemy faktycznie zmienić (bieg wydarzeń) - mówiła w niedzielę w rozmowie ze stacją BBC News. Zapytana, czy mogłaby kandydować na jakieś wybieralne stanowisko, powiedziała, że bardziej skuteczne jest zmienianie narracji "z ulicy" niż "od wewnątrz".

Reklama

"Zawsze możemy zapobiec pogarszaniu się sytuacji"

Thunberg wyraziła opinię, że w kwestii zapobiegania zmianom klimatu "wciąż idziemy bardzo w złym kierunku". Dodała jednak: "Gdybyśmy przestali skupiać się na tworzeniu luk prawnych i wymówek, by nie podejmować działań, co ma miejsce obecnie, a zajęli się zwalczaniem zmian klimatycznych, wtedy - jak sądzę - moglibyśmy osiągnąć ogromne zmiany".

- Zawsze możemy zapobiec pogarszaniu się sytuacji. Nigdy nie jest za późno, aby zrobić tyle, ile możemy - podkreśliła.

Czytaj więcej: Rusza szczyt klimatyczny COP26 w Glasgow. "Ostatnia szansa na uratowanie klimatu"

Thunberg w sobotę wieczorem przyjechała do Glasgow "pociągiem klimatycznym" z Amsterdamu, który przywiózł delegatów i działaczy młodzieżowych. W sobotę 6 listopada weźmie ona udział w wielkim marszu klimatycznym, który zaplanowany jest przy okazji COP26.

W samej konferencji, która zaczęła się w niedzielę przed południem, weźmie udział ponad 25 tys. delegatów: polityków, ekspertów, negocjatorów, przedstawicieli organizacji pozarządowych, biznesu i mediów. COP26 potrwa do piątku 12 listopada.

PAP

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy