Reklama

Reklama

Już jutro Ryanair zaczyna kolejny strajk. Które loty są odwołane? Na których lotniskach trzeba uważać?

Personel linii lotniczych Ryanair, który domaga się lepszych warunków pracy, zapowiada w lipcu aż 12 dni strajków. We wtorek 12 lipca rozpocznie się drugi w tym miesiącu protest irlandzkiego przewoźnika. Na największe utrudnienia muszą przyszykować się turyści planujący swoje podróże z lub do Hiszpanii. Które loty są odwołane? Na których lotniskach w najbliższym czasie odbędą się strajki?

Strajki na lotniskach w Europie 2022. Paraliż lotów w wakacje

Odwołane loty, tłok, overbooking i rozczarowanie na twarzach spragnionych wakacji turystów to w ostatnim czasie norma na wielu lotniskach w Europie. Linie lotnicze i obsługa naziemna nie są gotowi na ogromny wzrost zainteresowania zagranicznymi podróżami wynikający ze zniesienia obostrzeń po pandemii koronawirusa.

Głównym problemem jest niedobór pracowników spowodowany masowymi zwolnieniami podczas pandemii COVID-19, a ci, którzy już są zatrudnieni, domagają się lepszej płacy i mniejszego obciążenia pracą. Strajki z kolei przekładają się na przeciążenie lotnisk i kolejne odwołane loty. Ten problem dotyka również turystów z Polski.

Reklama

Strajk Ryanair w lipcu 2022. Kiedy odbędą się protesty?

Strajki w lipcu dotkną przede wszystkim turystów podróżujących jedną z największych tanich linii lotniczych, czyli Ryanair. Pracownicy irlandzkiego przewoźnika domagają się lepszych warunków pracy w tym trudnym sezonie turystycznym, kiedy liczba personelu pokładowego jest dodatkowo mniejsza niż zazwyczaj. Apelują również o „zmianę nastawienia linii lotniczych”, wzywając przewoźnika do wznowienia negocjacji w newralgicznych kwestiach, w tym wypłaty płacy minimalnej.

Strajk w Ryanair od 12 lipca

W związku z tym personel pokładowy Ryanair zapowiedział w lipcu serię protestów. Według przedstawionego przez związkowców planu strajki odbędą się w dniach 12-15 lipca, 18-21 lipca i 25-28 lipca.

Jak komentują to linie lotnicze? W oświadczeniu Ryanair poinformował, że spodziewa się „minimalnych zakłóceń w rozkładach lotów w lipcu w wyniku drobnych i słabo wspieranych strajków hiszpańskich pracowników”. Dodał, że „strajki kontroli ruchu lotniczego (ATC) i niedobory personelu lotniskowego w całej Europie (które są poza kontrolą Ryanaira) mogą jednak spowodować pewne drobne zakłócenia, a pasażerowie, których loty zostaną zakłócone, zostaną o tym powiadomieni e-mailem lub SMS-em”.

Strajk Ryanair w lipcu 2022. Na których lotniskach odbędą się protesty?

Na utrudnienia związane ze strajkami pracowników Ryanair muszą przygotować się głównie turyści podróżujący z lub do Hiszpanii. W tym kraju załoga pokładowa planuje protesty na dziesięciu lotniskach. Najbardziej zagrożone mogą być loty z lub do:

  • Madrytu,
  • Malagi,
  • Sewilli,
  • Alicante,
  • Walencji,
  • Barcelony,
  • Gerony,
  • Santiago de Composteli,
  • Ibizy,
  • Palmy.

Mimo że polski personel Ryanaira nie bierze udziału w strajkach, osoby podróżujące z Polski do krajów objętych strajkami bądź z nich powracające tymi liniami, powinny spodziewać się problemów na lotnisku. Z wyliczeń firmy analitycznej „Mabrian” wynika, że w najgorszym scenariuszu irlandzki przewoźnik w lipcu może odwołać z powodu strajków nawet 3 tys. lotów.

Zobacz też:

Kiedy przysługuje odszkodowanie za odwołany albo opóźniony lot?

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy