Reklama

Reklama

"Jesteśmy dumni z polskich osiągnięć demokracji". Duda pisze dla francuskiego dziennika

Konstytucja zawierała zasady, które my nadal uważamy za punkty zaczepienia cywilizacji i porządku w Europie: poszanowanie godności ludzkiej, wolność, równość i solidarność to kompasy aksjologiczne, które zawsze musimy mieć na horyzoncie - napisał we francuskim dzienniku L’Opinion prezydent Andrzej Duda w 230. rocznicę ogłoszenia Konstytucji 3 Maja w Polsce.

"Jesteśmy dumni z polskich osiągnięć demokracji" - pisze we francuskim dzienniku L’Opinion prezydent Andrzej Duda w 230. rocznicę ogłoszenia Konstytucji 3 Maja w Polsce. Polacy świętują swoje wielkie święto narodowe, którego geneza sięga XVIII wieku, ogłoszenia konstytucji 1791 r., pierwszego nowoczesnego aktu tego typu w Europie i drugiego na świecie - przypomina na łamach dziennika w piątek.

"Cała władza pochodzi zasadniczo z woli narodu" - pisze prezydent RP Andrzej Duda, dodając, że "Konstytucja 3 Maja powinna nas inspirować w refleksji na temat obranego kierunku integracji europejskiej i reorganizacji traktatów".

Reklama

"Reforma zwieńczeniem procesu politycznego"

"Konstytucja zawierała zasady, które my nadal uważamy za punkty zaczepienia cywilizacji i porządku w Europie: poszanowanie godności ludzkiej, wolność, równość i solidarność to kompasy aksjologiczne, które zawsze musimy mieć na horyzoncie" - podkreśla prezydent Polski.

Wrogowie wolności widzieli w Konstytucji 3 Maja zagrożenie. Cesarska Rosja wspierana przez Prusy wywołała wojnę z Polską. Ale dziedzictwo Konstytucji przetrwało - podkreśla prezydent Andrzej Duda. I przypomina, że "praworządność, demokracja i parlamentaryzm od dawna są integralną częścią polskiej tożsamości", a bogate tradycje republikańskie czerpiąc z dziedzictwa starożytnego Rzymu i Grecji.

"Reforma była zwieńczeniem procesu politycznego, a nie owocem rewolucji czy krwiożerczych represji skierowanych przeciwko całym klasom społecznym" - podkreśla prezydent i przypomina, że: "podczas obchodów 50. rocznicy podpisania traktatów rzymskich, Konstytucja 3 Maja została przywołana jako »Jedno z pierwszych źródeł idei Unii Europejskiej«".

"Deficyt demokracji"

"Już Konstytucja 3 Maja odnotowała pewną liczbę wyzwań, przed którymi stoimy dziś w UE - deficyt demokracji, niewystarczający udział obywateli w podejmowaniu decyzji", szukała sposobów na połączenie tradycji wartości chrześcijańskich jako fundamentu jedności europejskiej prowadzącej do nowoczesności" - uważa głowa polskiego państwa.

Z okazji rocznicy artykuły w dodatku o Polsce w "L’Opinion" zamieścili również: premier RP Mateusz Morawiecki, szef IPN dr Jarosław Szarek, historyk i ekonomista prof. Wojciech Roszkowski, europoseł Zdzisław Krasnodębski, prezes KGHM Marcin Chludziński, ambasador przy OECD prof. Aleksander Surdej, prezes BGK Beata Daszyńska-Muzyczka oraz prezes Instytutu Nowych Mediów Eryk Mistewicz.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy