Reklama

Iran: Wykonano wyrok śmierci na byłym wiceministrze

Jak informuje agencja Mizan, wykonano wyrok śmierć przez powieszenie na byłym wiceministrze obrony Iranu Alirezie Akbarim. Miał podwójne, irańsko-brytyjskie obywatelstwo, a władze oskarżyły go o szpiegostwo na rzecz Wielkiej Brytanii. Rishi Sunak egzekucję nazwał "tchórzliwym aktem". Wielka Brytania nałożyła też sankcje na prokuratora generalnego Iranu Mohameda Dżafara Montazeriego.

Strona brytyjska, która zabiegała o uwolnienie Akbariego, uznała wyrok za motywowany politycznie.

W czwartek strona irańska opublikowała nagranie wideo, które rzekomo miało udowadniać, że skazany był uwikłany w zabójstwo czołowego irańskiego naukowca zajmującego się badaniami nuklearnymi Mohsena Fachrizadeha.

Dowód z nagrania BBC

Na udostępnionym filmie Akbari przyznaje się do brania udziału w zabójstwie naukowca, jednak w nagraniu głosowym, opublikowanym w środę przez BBC Persian, Akbari powiedział, że przez miesiące był torturowany i wymuszono na nim przyznanie się do zbrodni, których nie popełnił.

Reklama

Czołowy irański naukowiec Mohsen Fachrizadeh, zamordowany w 2020 roku w okolicy Teheranu, stał na czele programu nuklearnego AMAD, który zdaniem Izraela i Zachodu był operacją wojskową mającą na celu zbadanie możliwości stworzenia broni jądrowej. Teheran temu zaprzecza. Pierwotnie Iran oskarżał Izrael o zamordowanie naukowca.

Premier Wielkiej Brytanii: Tchórzliwy akt

"Jestem zbulwersowany egzekucją brytyjsko-irańskiego obywatela Alirezy Akbariego w Iranie. To był bezduszny i tchórzliwy akt, przeprowadzony przez barbarzyński reżim, który nie szanuje praw człowieka własnego narodu" - napisał na Twitterze premier Rishi Sunak.

"Iran dokonał egzekucji obywatela Wielkiej Brytanii. Ten barbarzyński akt zasługuje na potępienie w jak najostrzejszych słowach. To nie pozostanie bez echa. Moje myśli są z rodziną Alirezy Akbariego" - oświadczył z kolei minister spraw zagranicznych James Cleverly.

Nałożono sankcje na prokuratora generalnego Iranu

Cleverly ogłosił też, że Wielka Brytania nałożyła sankcje na prokuratora generalnego Iranu Mohameda Dżafara Montazeriego po egzekucji.

"Dzisiejsze nałożenie na niego sankcji podkreśla nasze oburzenie egzekucją Alirezy Akbariego"; "Prokurator Generalny jest w centrum stosowania przez Iran kary śmierci. Pociągamy reżim do odpowiedzialności za przerażające łamanie praw człowieka" - napisał Cleverly na Twitterze.

Ambasador USA w Londynie Jane Hartley oznajmiła natomiast, że Stany Zjednoczone potępiły egzekucję Akbariego, określając ją jako "przerażającą i obrzydliwa".

"Egzekucja Alirezy Akbariego w Iranie jest przerażająca i obrzydliwa"; "Stany Zjednoczone przyłączają się do Wielkiej Brytanii w potępieniu tego barbarzyńskiego czynu. Moje myśli są z rodziną Alirezy" - napisała na Twitterze amb. Hartley.

INTERIA.PL/PAP
Dowiedz się więcej na temat: Iran | wyrok śmierci

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy