Reklama

Indie: Odkryto niemal 100 gniazd i ponad 250 jaj dinozaurów

92 gniazda i 256 jaj należących do dużych dinozaurów odkryto w Indiach - donoszą naukowcy na łamach pisma "PLOS ONE". Na podstawie analizy badań uczeni dostrzegli pewne zależności, które rzucają nowe światło na życie tych ogromnych gadów. Zaobserwowano też podobieństwo między tyranozaurami a współczesnymi krokodylami i ptakami.

Przełomowe odkrycie niemal stu gniazd wraz ze skamieniałościami ponad 250 jaj złożonych przez tytanozaury rzuca nowe światło na tryb życia dinozaurów na subkontynencie indyjskim. Badaniami zespołu paleontologów kierował Harsha Dhiman z Uniwersytetu w New Delhi.

Formacja skalna Lameta w leżącej w środkowych Indiach dolinie Narmada znana jest z licznych znalezisk paleontologicznych, zwłaszcza szkieletów i jaj dinozaurów z okresu późnej kredy.

Indie: Gniazda i jaja dinozaurów. "Żyły jak ptaki i krokodyle"

W wyniku najnowszych prac terenowych odkryto 92 miejsca gniazdowania i 256 jaj złożonych przez tytanozaury, jedne z największych dinozaurów.

Reklama

Naukowcy zidentyfikowali sześć odmian jaj, co by wskazywało, że wśród tytanozaurów było większe zróżnicowanie gatunkowe, niż wskazywały na to badania samych szkieletów.

Analizy miejsc gniazdowania dowodzą, że tytanozaury zagrzebywały jaja, podobnie jak robią to dzisiaj krokodyle.

Obecność wielu gniazd w jednym miejscu może oznaczać, że tytanozaury tworzyły kolonie, podobnie jak to robią dzisiaj ptaki. Z kolei bliskie położenie gniazd obok siebie, z brakiem przestrzeni pomiędzy nimi dla dorosłych osobników, może oznaczać, że tytanozaury nie zajmowały się złożonymi jajami ani wyklutymi młodymi.

PAP
Dowiedz się więcej na temat: dinozaury | Indie | Gniazdo | jaja

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy