Reklama

Reklama

Holandia: Statek dla azylantów wywołał protesty lokalnej ludności

Mieszczący ponad 1000 osób statek wycieczkowy przypłynął do Holandii, by przyjąć uchodźców, którzy ubiegają się o azyl w tym kraju. Przybycie jednostki wywołało protesty lokalnych mieszkańców, którzy nie zgadzają się, by w ich mieście cumowała jednostka dla azylantów. Sprowadzenie wycieczkowca Silja Europa to skutek kryzysu przestrzennego w holenderskich punktach recepcyjnych, gdzie brakuje miejsc dla uchodźców.

Statek wycieczkowy Silja Europa wypłynął ze stolicy Estonii, Tallina, w miniony weekend. Na pokładzie jednostki znajdzie się 1000 osób, które ubiegają się o azyl w Niderlandach. Według portalu Euractiv.com, powołującego się na holenderskie media, władze będą potrzebowały od trzech do pięciu dni, aby przygotować statek na przyjęcie uchodźców.

Mieszkańcy Velsen-Noord, gdzie wycieczkowiec przybył w środę mijając śluzę morską IJmuiden, kwestionują decyzję o sprowadzeniu statku do miasta. Ich zdaniem licząca pięć tysięcy mieszkańców miejscowość nie będzie w stanie przyjąć tysiąca azylantów, nawet jeśli na co dzień będą oni mieszkać na statku.

Reklama

Ośrodki azylowe w Holandii są przepełnione

Ośrodki azylowe w Holandii borykają się z kryzysem, ponieważ dotychczas przygotowane przez rząd i władze lokalne miejsca noclegowe nie są w stanie pomieścić wszystkich chętnych, którzy wyrazili wolę ubiegania się o schronienie właśnie w tym kraju.

W dniu 21 sierpnia blisko 300 osób było zmuszone spać przed ośrodkiem azylowym w Ter Apel w prowincji Groningen. W tym samym miejscu dnia 24 sierpnia doszło do śmierci niemowlęcia. Według polityków opozycji holenderskie punkty recepcyjnie nie nadają się do mieszkania, a warunki tam panujące są "nieludzkie".

Król Holandii: Każdy będzie miał zapewnione wszystkie prawa

Celem ograniczenia problemów przestrzennych w zeszłym miesiącu rząd zakupił hotel w Albergen, jednak wywołało to protesty wśród lokalnej ludności. W miejscowości, gdzie znajduje się hotel, na co dzień mieszka 3500 osób, zaś w pozyskanej przez rządzących nieruchomości umieszczonych ma zostać między 150 a 300 azylantów.

We wtorek król Wilem-Alexander wygłosił swoje doroczne przemówienie z okazji uroczystości Prinsjesdag, podczas którego stwierdził, że "każdy, kto jest uprawniony do pozostania w Holandii, będzie miał zapewnione wszystkie prawa i obowiązki związane z pełnym uczestnictwem i integracją z naszym społeczeństwem".

Statek wycieczkowy Silja Europa pływa na trasie Tallin-Helsinki

Statek wycieczkowy Silja Europa to jednostka pływająca na zwykle na trasie Tallin-Helsinki, zaś podróż zajmuje mu 22 godziny. Na pokładzie znajdują się zarówno klasyczne kabiny o powierzchni od 9 do 13 metrów kwadratowych, jak również ekskluzywne kajuty o powierzchni od 43 do 46 metrów, oferujące najwyższy standard usług. 

Jak podaje strona armatora Tallink, statek pozostaje poza czarterem firmy między 20 sierpnia 2022 a 19 marca 2023 roku.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy