Reklama

Reklama

Francja: Najwyższy szczyt Europy skurczył się o 92 cm

Francuscy geodeci z Górnej Sabaudii, odpowiedzialni za pomiar Mont Blanc poinformowali, że najwyższy szczyt Europy zmniejszył się o 92 cm w ciągu czterech lat. Według oficjalnych pomiarów Mont Blanc mierzy obecnie 4807,8 m.

Według ostatniego pomiaru opublikowanego w 2017 roku Mont Blanc mierzył 4808,72 m. Najwyższą wysokość zanotowano w 2007 roku - 4810,9 m. Wysokość góry nie jest stała, ponieważ szczyt jest pokryty czapą lodową, która zmienia się w zależności od wiatru i opadów.

Nazywany potocznie Dachem Europy najwyższy szczyt Alp położony w Masywie Mont Blanc jest regularnie mierzony od 2001 roku. Celem pomiarów jest monitorowanie pokrywy lodowej oraz gromadzenie danych, które mogą być później wykorzystane przez naukowców.

Wyjaśnienie zjawiska

Ostatniego pomiaru dokonano podczas wyprawy na szczyt przeprowadzonej między 16 a 18 września przez 27-osobowy zespół złożony z geodetów i przewodników wysokogórskich, którzy przez trzy dni badali Mont Blanc. Według relacji geodetów wyprawie towarzyszyły bardzo sprzyjające warunków pogodowych.

Reklama

"Teraz to do klimatologów, glacjologów i innych naukowców należy wykorzystanie wszystkich zebranych danych i postawienie hipotez wyjaśniających to zjawisko" - podkreślili uczestnicy wyprawy, cytowani przez stację BFM TV.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama