Reklama

Finlandia coraz bliżej NATO. Turecki parlament daje zielone światło

Komisja spraw zagranicznych tureckiego parlamentu poparła ustawę ratyfikującą kandydaturę Finlandii do NATO - poinformowała w czwartek państwowa telewizja TRT Haber. Oznacza to kolejny ważny krok Helsinek w kierunku członkostwa w Sojuszu Północnoatlantyckim. Ankara nie podjęła dotychczas żadnej decyzji w sprawie kandydatury Szwecji.

Zgromadzenie Ogólne Parlamentu musi teraz zatwierdzić ustawę. Oczekuje się, że zrobi to do połowy kwietnia, jeszcze przed wyborami parlamentarnymi i prezydenckimi, które zaplanowano 14 maja.

W ubiegłym tygodniu prezydent Recep Tayyip Erdogan powiedział, że zdecydował o rozpoczęciu w parlamencie procedury ratyfikacji wniosku Finlandii o członkostwo w NATO. Jak podkreślił, "Finlandia podjęła konkretne działania mające doprowadzić do wypełnienia złożonych wcześniej przez Helsinki obietnic". 

Reklama

NATO jeszcze nie dla Szwecji

Komentując wówczas rozpatrywanie wniosku Szwecji, Erdogan powiedział, że "rozmowy ze Sztokholmem będą kontynuowane na bazie zasad Sojuszu i naszego podejścia do walki z terroryzmem". - Wysłaliśmy Szwecji listę 120 terrorystów i żaden z nich nie został poddany ekstradycji - podkreślił prezydent Turcji.

Finlandia i Szwecja zaczęły się ubiegać o członkostwo w Sojuszu Północnoatlantyckim w tym samym czasie, po ataku Rosji na Ukrainę. Jednak Turcja uzależnia zgodę na członkostwo Szwecji od postawy Sztokholmu wobec Kurdów i dysydenckich wobec rządu w Ankarze organizacji, a toczone od dłuższego czasu rozmowy między oboma krajami nie przyniosły dotąd znaczących postępów.

Szwecja i Finlandia chcą do NATO. Turcja i Węgry zwlekają z ratyfikacją

Przystąpienie do NATO wymaga ratyfikacji wniosków przez parlamenty wszystkich 30 państw członkowskich Sojuszu Północnoatlantyckiego. Turcja i Węgry są jedynymi krajami NATO, których parlamenty nie ratyfikowały jeszcze wniosków Finlandii i Szwecji.

27 marca parlament Węgier ma głosować nad ratyfikacją wniosku Finlandii, a większościowy blok partii rządzącej zapowiedział jednogłośne poparcie jej kandydatury.

Dołączenie Finlandii do struktur NATO oznaczałoby pierwsze rozszerzenie Sojuszu od czasu przystąpienia do niego Macedonii Północnej w 2020 roku. 

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy