Reklama

Reklama

Emmanuel Macron rozmawiał z Władimirem Putinem. Głos w sprawie Ukrainy

Francja popiera swych partnerów z Unii Europejskiej po wydaleniu dyplomatów przez Rosję - taki komunikat Emmanuel Macron przekazał prezydentowi Władimirowi Putinowi. O rozmowie przywódców poinformował Pałac Elizejski. Pojawiło się także wezwanie do zmniejszenia napięć w relacjach z Ukrainą.

W poniedziałek władze Rosji poinformowały o wydaleniu włoskiego dyplomaty i wezwaniu ambasadora Włoch do rosyjskiego MSZ w związku z bezpodstawnym - według Moskwy - posunięciem Rzymu, który w marcu wydalił dwóch rosyjskich dyplomatów. Strona rosyjska uznała też za persona non grata jednego z pracowników ambasady Ukrainy w Moskwie.

17 kwietnia rząd Czech wydalił 18 pracowników rosyjskiej ambasady na podstawie uzasadnionych podejrzeń, że agenci rosyjskiego wywiadu wojskowego (GRU) mieli udział w wybuchu w składzie amunicji we Vrbieticach w 2014 r. W ramach retorsji Moskwa wydaliła 20 Czechów. W geście solidarności Słowacja, kraje bałtyckie, a w poniedziałek także Rumunia ogłosiły wydalenie w sumie ośmiu rosyjskich dyplomatów.

Reklama

Kwestia zdrowia Nawalnego

"Podczas rozmowy telefonicznej z Putinem Macron wyraził także poważne zaniepokojenie stanem zdrowia Aleksieja Nawalnego", więzionego w kolonii karnej rosyjskiego opozycjonisty, oraz kwestią "poszanowania jego podstawowych praw" - przekazał Pałac Elizejski.

W piątek Nawalny poinformował, że przerwał głodówkę, którą prowadził w więzieniu od 31 marca. Nawalny, skazany na początku roku na ok. 2,5 roku więzienia, prowadził strajk głodowy, protestując przeciwko niedopuszczaniu do niego medyków spoza kolonii karnej, w której odbywa wyrok. Opozycjonista skarżył się na bóle pleców, niesprawność prawej nogi i pozbawianie go snu, jednak nie udzielano mu pomocy lekarskiej. 

Nawalny w sierpniu ubiegłego roku padł ofiarą próby otrucia bojowym środkiem chemicznym i stan jego zdrowia budzi poważne obawy leczących go lekarzy.

Wycofują siły z Ukrainy

Francuski prezydent wezwał także przywódcę Rosji, aby "w dobrej wierze i w sposób trwały zaangażował się w zmniejszenie napięć z Ukrainą, poprzez skuteczne wycofanie wojsk i ciężkiego sprzętu znad granicy, wyraźne potwierdzenie zawieszenia broni i wiarygodne wznowienie dialogu" - podał Pałac Elizejski.

Rosyjska armia zaczęła w piątek wycofywać swe siły z rejonu przy granicy z Ukrainą; wcześniejsza koncentracja tych wojsk wywołała ponowne napięcia z Zachodem i obawy przed atakiem na Ukrainę.

Rozlicz pit online już teraz lub pobierz darmowy program

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy