Reklama

Reklama

Elżbieta II nie żyje. Kondolencje płyną z całego świata

"Od dziesięcioleci była ucieleśnieniem wszystkiego, co czyni Wielką Brytanię naprawdę wielką" - napisał prezydent Andrzej Duda po śmierci królowej Elżbiety II. "Przyjaciółką Francji" nazwał ją z kolei Emmanuel Macron. Świat żegna królową Elżbietę II.

Brytyjska królowa Elżbieta II zmarła w czwartek w wieku 96 lat. Na tronie zasiadała od 1952 r. - dłużej niż jakikolwiek monarcha w historii kraju. Tron automatycznie przejął jej najstarszy syn, książę Karol.

Elżbieta II nie żyje. Kondolencje z całego świata

"Śmierć mojej ukochanej Matki, Jej Wysokości Królowej, to moment największego smutku dla mnie i wszystkich członków mojej rodziny. Głęboko opłakujemy odejście umiłowanej władczyni i bardzo kochanej matki. Wiem, że jej strata będzie głęboko odczuwana w całym kraju, Królestwach i Wspólnocie Narodów oraz przez niezliczone rzesze ludzi na całym świecie. W tym okresie żałoby i zmian, moją rodzinę i mnie będzie pocieszać i podtrzymywać nasza wiedza o szacunku i głębokim uczuciu, którym Królowa była tak powszechnie obdarzana" - napisał nowy król Karol.

Reklama

Kondolencje rodzinie królewskiej złożył prezydent Andrzej Duda, który napisał w mediach społecznościowych: "Moje najgłębsze kondolencje dla Rodziny Królewskiej i wszystkich Brytyjczyków po odejściu Jej Królewskiej Mości. Od dziesięcioleci była ucieleśnieniem wszystkiego, co czyni Wielką Brytanię naprawdę wielką. Będziemy za nią tęsknić i o niej pamiętać w Polsce i na całym świecie"." 

"Królowa Elżbieta II była skałą, na której współczesna Wielka Brytanię została zbudowana. Pod jej rządami nasz kraj rozwinął się i rozkwitł. Wielka Brytania jest dziś tak wspaniałym krajem, jakim jest, dzięki niej" - powiedziała nowa premier Wielkiej Brytanii Liz Truss w przemówieniu wygłoszonym na Downing Street. Zaledwie we wtorek Truss została przyjęta na audiencji przez królową, która powierzyła jej misję sformowania nowego rządu.

"Odeszła królowa Wielkiej Brytanii Elżbieta II - ikona, symbol potęgi, kultury oraz tradycji Zjednoczonego Królestwa; jej życiorys stanowi prawdziwą kronikę dziejów świata, zwłaszcza burzliwego XX w., i olbrzymich zmian, których była świadkiem" - napisał premier Mateusz Morawiecki.

Kondolencje złożył m.in. ambasador Polski w Wielkiej Brytanii. Piotr Wilczek napisał: "Jestem głęboko zasmucony wiadomością o śmierci Jej Królewskiej Mości Elżbiety II. Była niezwykłą osobą, symbolem stabilności, której oddana i wytrwała służba publiczna jest podziwiana na całym świecie. Moje kondolencje dla Rodziny Królewskiej i Wspólnoty Narodów. Wszyscy będziemy za nią bardzo tęsknić".

Szef polskiego MSZ Zbigniew Rau mówił o niej z kolei tak: "Brytyjska królowa Elżbieta II stanowiła wzór cnót monarszych w czasach, które monarchii bynajmniej nie sprzyjały, w swojej służbie publicznej wymagała zawsze dużo więcej od siebie niż od wszystkich pozostałych". 

"Żegnamy dziś wielką brytyjską królową i bardzo dzielną kobietę" - napisał w mediach społecznościowych Donald Tusk, który zamieścił jej fotografię z młodości.

"Z żalem i smutkiem przyjąłem wiadomość o śmierci królowej Elżbiety II. Przeszło siedemdziesiąt lat była władczynią, która uosabiała ciągłość Wielkiej Brytanii, ale w pewnym sensie również ciągłość całej zachodniej kultury, tradycji oraz cywilizacji. Z pewnością pozostanie w pamięci nie tylko wielu pokoleń Brytyjczyków, ale i całego świata" - przekazał prezes PiS Jarosław Kaczyński.

"Królowa Elżbieta II była mężem stanu o niedoścignionej godności i stałości, która pogłębiła fundamentalny sojusz między Zjednoczonym Królestwem i Stanami Zjednoczonymi. Pomogła uczynić naszą relację specjalną" - napisano w oświadczeniu kondolencyjnym prezydenta Joe Bidena i jego żony Jill. "W świecie ciągłej zmiany, ona była źródłem pociechy i dumy dla pokoleń Brytyjczyków, z których wielu nigdy nie znało swojego kraju bez niej" - dodano.

Prezydent Francji Emmanuel Macron Elżbietę II określa mianem "przyjaciółki Francji". "Jej Wysokość Królowa Elżbieta II przez ponad 70 lat ucieleśniała ciągłość i jedność narodu brytyjskiego. Pamiętam ją jako przyjaciółkę Francji, życzliwą królową, która wywarła trwałe wrażenie na swoim kraju i swoim stuleciu" - napisał Macron.

Szef unijnej dyplomacji Josep Borell napisał, że "UE składa hołd jej wyjątkowemu wkładowi w budowanie pokoju i pojednania".

"Z ciężkim sercem dowiadujemy się o odejściu najdłużej panującej monarchini Kanady, Jej Wysokości Królowej Elżbiety II. Była stałą obecnością w naszym życiu, a jej służba Kanadyjczykom pozostanie na zawsze ważną częścią historii naszego kraju" - napisał premier Kanady Justin Trudeau.

"Niewielu ukształtowało globalną historię tak, jak Jej Wysokość Królowa Elżbieta II. Jej niezłomne zaangażowanie w służbę było przykładem dla wszystkich. Świat opłakuje ją w Wielkiej Brytanii i poza nią. Była naprawdę królową Elżbietą Wielką. Niech spoczywa w pokoju" - napisała szefowa PE Roberta Metsola na Twitterze.

"Była jedną z najbardziej szanowanych osobistości na świecie" - napisała natomiast szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen.

"Z głębokim smutkiem dowiedzieliśmy się o śmierci Jej Wysokości Królowej Elżbiety II. W imieniu narodu Ukrainy składamy szczere kondolencje rodzinie królewskiej, całemu Zjednoczonemu Królestwu i Wspólnocie Narodów w związku z tą niepowetowaną stratą. Nasze myśli i modlitwy są z wami" - napisał prezydent Wołodymyr Zełenski na Twitterze.

"Ze smutkiem przyjąłem informację o śmierci królowej Elżbiety II. Dobrego Boga proszę o miłosierdzie dla niej" - napisał w czwartek na Twitterze Przewodniczący KEP abp Stanisław Gądecki.

"Królowa była powszechnie podziwiana za swoją łaskę, godność i oddanie na całym świecie. Jej obecność była kojąca podczas dziesięcioleci daleko idących zmian, w tym dekolonizacji w Afryce i Azji" - napisał sekretarz generalny ONZ Antonio Guterres w oświadczeniu.

"Jestem głęboko zasmucony odejściem Jej Wysokości Królowej Elżbiety II. Przez ponad 70 lat była przykładem bezinteresownego przywództwa i służby publicznej. Moje najgłębsze kondolencje dla Rodziny Królewskiej, dla naszych Sojuszników w NATO - Wielkiej Brytanii i Kanady oraz dla mieszkańców Wspólnoty Narodów" - oświadczył Jens Stoltenberg, sekretarz generalny NATO.

W czwartek wieczorem Pałac Buckingham poinformował, że królowa Elżbieta II zmarła "spokojnie w Balmoral dziś po południu". Tron automatycznie przejął jej najstarszy syn, książę Karol.

Wasze komentarze
No hate

Wyrażaj emocje pomagając!

Grupa Interia.pl przeciwstawia się niestosownym i nasyconym nienawiścią komentarzom. Nie zgadzamy się także na szerzenie dezinformacji.

Zachęcamy natomiast do dzielenia się dobrem i wspierania akcji „Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy” na rzecz najmłodszych dotkniętych tragedią wojny. Prosimy o przelewy z dopiskiem „Dzieciom Ukrainy” na konto: ().

Możliwe są również płatności online i przekazywanie wsparcia materialnego. Więcej informacji na stronie: Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy