Ekwador walczy z kokainą. Wykorzystują narkotyk do produkcji betonu

Joanna Mazur

Oprac.: Joanna Mazur

emptyLike
Lubię to
Lubię to
like
0
Super
relevant
0
Hahaha
haha
0
Szok
shock
0
Smutny
sad
0
Zły
angry
0
Lubię to
like
Super
relevant
394
Udostępnij

Policji w Ekwadorze brakuje miejsca na bezpieczne przechowywanie skonfiskowanej kokainy. To efekt skutecznej walki prezydenta Guillermo Lasso Mendozy przeciwko kartelom narkotykowym. Wraz z pomocą ONZ władze Ekwadoru wpadły na pomysł, jak zwalczać ten problem. Jak podają hiszpańskie media, zaczęto wykorzystywać narkotyk do produkcji... betonu budowlanego.

Skonfiskowana kokaina służy do produkcji betonu budowlanego
Skonfiskowana kokaina służy do produkcji betonu budowlanegoTwitter @324cat / MANUEL COHEN / Manuel CohenAFP

W procesie tzw. "enkapsulacji" bloki kokainy są kruszone i mieszane z innymi materiałami, w tym przeterminowanymi lekami, odpadami medycznymi, szkłem i różnymi śmieciami. Wszystko zostaje sproszkowane i następnie zmieszane z cementem, piaskiem i wodą w celu wyprodukowania materiału budowlanego.

Nie jest możliwe odwrócenie procesu - kokaina przestaje istnieć. Według ONZ nie ma też zagrożenia, aby narkotyk przedostał się do ziemi lub do wody.

Ekwador: Skonfiskowana kokaina jako element betonu budowlanego

Ta metoda jest wielokrotnie skuteczniejsza od niszczenia skonfiskowanego narkotyku poprzez spalanie; spalenie jednej tony kokainy zajmuje 12 godzin, zaś proces "enkapsulacji" takiej ilości - trzy godziny. Do tej pory fabryka przetwarzania odpadów koło Quito wykorzystała ponad 350 ton kokainy do produkcji betonu budowlanego.

- Ta procedura jest tańsza, szybsza i nie ma wpływu na środowisko - zaznaczył Pablo Ramírez, ds. badań nad zwalczaniem narkotyków.

Duża ilość narkotyków, które konfiskuje policja również przekracza pojemność pieców zwykle używanych do ich utylizacji - dodaje portal ccma.cat. Edmundo Mera, podsekretarz ds. Kontroli Narkotyków w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych stwierdził, że "proces enkapsulacji przeprowadzany jest masowo, być może z desperacji, aby móc spełnić warunki niszczenia leków".

Zgodnie z ostatnim raportem Biura Narodów Zjednoczonych ds. Narkotyków i Przestępczości (UNODC) Ekwador jest trzecim krajem w rankingu ilości konfiskowanych narkotyków - po Stanach Zjednoczonych i Kolumbii. W ciągu dwóch lat skonfiskowano tam kartelom ponad 400 ton kokainy. 

Video Player is loading.
Current Time 0:00
Duration -:-
Loaded: 0%
Stream Type LIVE
Remaining Time -:-
 
1x
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • subtitles off, selected
      reklama
      dzięki reklamie oglądasz za darmo
      Gorąca sytuacja na granicy z Mołdawią
      Gorąca sytuacja na granicy z MołdawiąKarolina OlejakINTERIA.PL
      emptyLike
      Lubię to
      Lubię to
      like
      203
      Super
      relevant
      100
      Hahaha
      haha
      40
      Szok
      shock
      25
      Smutny
      sad
      15
      Zły
      angry
      11
      Lubię to
      like
      Super
      relevant
      394
      Udostępnij
      Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
      Przejdź na