Donald Tusk: "Wyjątkowo wyczerpujące negocjacje"

emptyLike
Lubię to
Lubię to
like
0
Super
relevant
0
Hahaha
haha
0
Szok
shock
0
Smutny
sad
0
Zły
angry
0
Udostępnij

Do końca tygodnia powinna zapaść decyzja o rozpoczęciu negocjacji z Grecją w sprawie nowych pożyczek. Poinformował o tym szef Rady Europejskiej Donald Tusk w rozmowie z polskimi dziennikarzami po szczycie, trwającym 17 godzin.

Donald Tusk: "Stawką były nie tylko pieniądze" fot. John Thys
Donald Tusk: "Stawką były nie tylko pieniądze" fot. John ThysAFP

Grecja uniknęła groźby wyrzucenia ze strefy euro. Szef Rady Europejskiej powiedział, że to była jednomyślna decyzja, ale rozmowy były trudne.

"To były wyjątkowo wyczerpujące negocjacje, bo stawką były nie tylko pieniądze, przyszłość Europy i strefy euro, a także takie wartości jak poczucie godność i wzajemne zaufanie" - mówił szef Rady.

Zanim jednak pod koniec tygodnia euroland da zielone światło dla rozpoczęcia negocjacji o trzecim pakiecie finansowym, Ateny muszą udowodnić, że reformy i oszczędności do których się zobowiązały zostaną wprowadzone. Te najpilniejsze - zmiany w systemie emerytalnym, podatkowym, mają być uchwalone w parlamencie do środy. Szacuje się, że trzeci pakiet finansowy dla Grecji wyniesie do 86 miliardów euro.

Grecki parlament musi szybko wprowadzić reformy

Jak powiedział natomiast szef eurogrupy Jeroen Dijssebloem porozumienie przewiduje m.in., że Grecja w najbliższych dniach wprowadzi część reform.

"Grecki parlament bardzo szybko będzie musiał przyjąć kilka reform, co ma przywrócić zaufanie w całym procesie i wśród państw członkowskich" - powiedział Dijsselbloem.

Dodał on, że w tekście kompromisu są także bardzo konkretne wytyczne dotyczące tego, które reformy muszą zostać wzmocnione: chodzi m.in. o reformę rynku produktów, rynku pracy i inne.

Szef eurogrupy poinformował także, że by usprawnić finansowanie w Grecji utworzony zostanie specjalny fundusz, zasilany m.in. środkami z prywatyzacji mienia greckiego, by ograniczyć zadłużenie oraz dokapitalizować banki.

Grecki parlament musi teraz więc wprowadzić część reform oraz dać formalną zgodę na rozpoczęcie negocjacji w sprawie nowej pożyczki. Podobnie muszą postąpić niektóre z innych parlamentów krajów strefy euro - co może potrwać do piątku. Następnie eurogrupa podejmie formalną decyzję w sprawie otwarcia negocjacji, które będą prowadzone przez międzynarodowe instytucje.

emptyLike
Lubię to
Lubię to
like
0
Super
relevant
0
Hahaha
haha
0
Szok
shock
0
Smutny
sad
0
Zły
angry
0
Udostępnij
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Przejdź na