Reklama

Reklama

Co się stało z Australią? Nowy raport pokazuje szokujące zmiany klimatu

2000 stron raportu na temat zmian klimatycznych w Australii ukazują szokujący obraz - piszą m.in. BBC i CNN. Z analizy przeprowadzanej cyklicznie co pięć lat wynika, że niemal 20 miejscowych ekosystemów znajduje się na krawędzi upadku, a w ostatnim czasie Australia straciła więcej gatunków niż jakiekolwiek inne miejsce na Ziemi.

Raport jasno pokazuje, że środowisko Australii jest w zatrważającym stanie, a nowe zagrożenia coraz bardziej się nasilają - podsumowują zagraniczne media. Badanie ekosystemów prowadzone co pięć lat pierwszy raz wykazało tak rozległe i co istotne, nagłe zmiany.

Raport nie pozostawia wątpliwości

Procesy, podkreślają badacze, zachodzą w błyskawicznym tempie. Nowe zagrożenia są z kolei tak duże, że prognozy na przyszłość nie napawają optymizmem. Minister środowiska z goryczą przyznaje, że jeśli tempo zmian utrzyma się na podobnym poziomie, cenne krajobrazy i gatunki na zawsze znikną z powierzchni Ziemi i kolejnym pokoleniom nie będzie dane ich poznanie.

Reklama

Jak wynika z 2000-stronicowego dokumentu, 19 lokalnych ekosystemów jest na krawędzi zniszczenia. W Australii występuje więcej gatunków nierodzimych niż tych, które uważane są za rodzime. Australia straciła więcej gatunków niż jakiekolwiek inne miejsce na Ziemi. Wszystkie ekosystemy z wyjątkiem jednego uległy względem ostatniego badania pogorszeniu. Ponad połowa znajduje się w stanie określonym przez naukowców jako "słaby".

BBC podkreśla, że Australię zamieszkuje wiele niespotykanych nigdzie gatunków roślin i zwierząt, które są na granicy wymarcia. W ostatnich latach Australia doświadczyła wielu kataklizmów - suszy, historycznych pożarów, czy też wręcz przeciwnie - rekordowych powodzi. 

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy