Atomowy projekt przeciwko Pekinowi. Rywalizacja na Indo-Pacyfiku

Stany Zjednoczone, Wielka Brytania i Australia ujawniły szczegóły swojego planu stworzenia nowej floty atomowych okrętów podwodnych, mających na celu przeciwdziałanie wpływom Chin w regionie Indo-Pacyfiku - podaje BBC. Pekin przekazał, że umowa "szkodzi pokojowi i stabilności".

Premier Australii Anthony Albanese, prezydent USA Joe Biden i premier Wielkiej Brytanii Rishi Sunak podczas konferencji prasowej w Naval Base Point Miramar w San Diego, Kalifornia
Premier Australii Anthony Albanese, prezydent USA Joe Biden i premier Wielkiej Brytanii Rishi Sunak podczas konferencji prasowej w Naval Base Point Miramar w San Diego, KaliforniaEPA/ETIENNE LAURENTPAP

W ramach umowy Aukus Australia w niedalekiej przyszłości ma zakupić od USA trzy okręty o napędzie atomowym klasy Virginia, z opcją zakupu dwóch kolejnych.

Kolejnym etapem ma być produkcja nowych okrętów oparta na projekcie brytyjskim, ale z zastosowaniem technologii całej trójki sojuszników, w tym wyprodukowanych w Wielkiej Brytanii reaktorów Rolls-Royce.

Australia będzie drugim państwem po Wielkiej Brytanii, które otrzyma amerykańską technologię napędu jądrowego. To posunięcie zwiększy zdolności floty, która będzie mogła operować szybciej i na większym dystansie.

W 2027 roku Londyn i Waszyngton wyślą niewielką liczbę okrętów podwodnych do Perth w Australii Zachodniej, gdzie będą stacjonować do momentu kupienia przez Canberrę trzech wspomnianych łodzi.

Największa inwestycja w historii

Przywódcy trzech państw spotkali się w poniedziałek San Diego w Kalifornii.

Premier Australii Anthony Albanese przekazał, że projekt będzie kosztował Canberrę 201 miliardów funtów, które zostaną wydane na przestrzeni 30 lat. Dodał, że jest to "największa pojedyncza inwestycja w zdolności obronne Australii w całej jej historii".

Z kolei szef brytyjskiego rządu Rishi Sunak zobowiązał się do zwiększenia wydatków na obronność o 5 mld funtów w ciągu najbliższych dwóch lat.

Joe Biden podkreślał, że wszystkie trzy kraje zobowiązały się do zapewnienia, że region Indo-Pacyfiku pozostanie wolny i otwarty. - Tworząc to nowe partnerstwo, ponownie pokazujemy, jak demokracje mogą zapewnić nam własne bezpieczeństwo i dobrobyt... nie tylko dla nas, ale dla całego świata - stwierdził.

Zaniepokojenie Pekinu

Podpisany we wrześniu 2021 roku Aukus od samego początku spotykał się z krytyką Pekinu, który podkreśla, że umowa morska "szkodzi pokojowi i stabilności".

Chińska misja ONZ oskarżyła też zachodnich sojuszników o hamowanie wysiłków na rzecz nierozprzestrzeniania broni jądrowej.

Biden odpowiedział, że okręty podwodne będą "napędzane energią jądrową, a nie uzbrojoną w broń jądrową".

Prof. Kuźniar: Dopóki Rosja jest bandycka, dopóty Amerykanie będą w PolsceRMF24.plRMF