Reklama

Reklama

Asteroida wielkości boeinga 747 przeleciała tuż obok Ziemi

Ogromna asteroida przeleciała bardzo blisko Ziemi. W kluczowym momencie była dwukrotnie bliżej planety niż Księżyc. Asteroida miała średnicę porównywalną z rozpiętością skrzydeł samolotu boeing 747.

Asteroida 2021 SG miała około 68 metrów średnicy - wyliczył Minor Planet Center. Obiekt przemieszczał się w przestrzeni z prędkością około 86 tys. kilometrów na godzinę. 

Niebezpiecznie blisko

16 września asteroida znajdowała się w pobliżu Ziemi. Dostrzeżono ją jednak dopiero dzień później. Nie wynikało to z błędu naukowców, a z dostępnych możliwości obserwacji przestrzeni kosmicznej i nietypowej trasy lotu asteroidy. Obiekt zbliżał się od strony Słońca, którego blask, zwłaszcza w dzień, uniemożliwiał dostrzeżenie stosunkowo małego elementu. 

Większość obiektów w przestrzeni kosmicznej zbliża się do Ziemi od strony "zewnętrznej" wobec centrum Układu Słonecznego. Wówczas astronomowie mają "czyste pole" obserwacji. 

Reklama

Asteroida 2021 SG minęła Ziemię na wysokości odpowiadającej mniej więcej połowie odległości do Księżyca. To odległość stosunkowo niewielka. Kolizja z tak ogromną asteroidą byłaby dla Ziemi odczuwalna i prawdopodobnie wyrządziłaby szkody.  

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL