Amerykanie ujawniają: Nasi przodkowie byli kanibalami. Pokazali dowody

Dawid Szczyrbowski

Oprac.: Dawid Szczyrbowski

emptyLike
Lubię to
Lubię to
like
0
Super
relevant
0
Hahaha
haha
0
Szok
shock
0
Smutny
sad
0
Zły
angry
0
Lubię to
like
Hahaha
haha
448
Udostępnij

Do zaskakujących wniosków doszli naukowcy z Uniwersytetu w Kolorado. Zbadali nacięcia na kościach naszych przodków i ogłosili, że wstępni człowieka zjadali siebie nawzajem. Kanibalizm potwierdzono na podstawie skamieniałości znalezionych w północnej Kenii. Kości, które posłużyły do badań, pochodzą sprzed 1,5 mln lat temu.

Amerykanie opublikowali wyniki badań. Wynika z nich, że nasi przodkowie mogli zjadać siebie nawzajem
Amerykanie opublikowali wyniki badań. Wynika z nich, że nasi przodkowie mogli zjadać siebie nawzajemScience Photo LibraryEast News

Nasi ewolucyjni krewniacy z odległej przeszłości zjadali się nawzajem - świadczą o tym nacięcia na kościach. O wynikach badań informują naukowcy na łamach najnowszego numeru "Scientific Reports".

Zaskakujące wyniki badań. Nasi przodkowie byli kanibalami

Ślady nacięć na kości nogi należącej do prehistorycznego krewniaka człowieka współczesnego zostały wykonane przez kamienne narzędzia i mogą być dowodem na kanibalizm. Zdaniem badaczy byłyby to najstarsze ślady kanibalizmu u bliskich ewolucyjnie krewniaków człowieka współczesnego. Badania prowadził zespół z Smithsonian's National Museum of Natural History w Stanach Zjednoczonych.

Naukowcy opisują dziewięć nacięć na kości sprzed 1,45 mln lat znalezionej w północnej Kenii. Kość należała do ewolucyjnego krewniaka człowieka współczesnego.

Analiza modelu 3D powierzchni skamieniałości wykazała, że ślady nacięć były identyczne, jak w przypadku zastosowania kamiennych narzędzi.

Kierowniczka badań, Briana Pobiner, natknęła się na kość w zbiorach Muzeum Narodowego w Nairobi w Kenii. Szukała świadectw na temat prehistorycznych drapieżników, które mogły polować i zjadać prehistorycznych krewniaków ludzi.

Znamy wyniki badań. Nasi przodkowie zjadali się nawzajem

Badaczka zrobiła odciski nacięć i wysłała je współautorowi badań, Michaelowi Pante z Uniwersytetu Kolorado. Nie podała mu jednak żadnych dalszych szczegółów, prosząc jedynie o przeanalizowanie śladów.

Pante wykonał skany 3D i porównał kształt śladów z bazą danych 898 pojedynczych śladów zębów, nacięć i złamań, utworzonych w kontrolowanych eksperymentach. Analiza wykazała, że dziewięć z 11 znaków to uszkodzenia zadane przez kamienne narzędzia.

Skamieniałość była pierwotnie zidentyfikowana jako Australopithecus boisei, następnie jako Homo erectus. Dzisiaj jednak eksperci uważają, że jest za mało danych, żeby jednoznacznie określić, do którego gatunku krewniaków człowieka można przypisać skamieniałość.

***

Bądź na bieżąco i zostań jednym z 200 tys. obserwujących nasz fanpage - polub Interia Wydarzenia na Facebooku i komentuj tam nasze artykuły!

Video Player is loading.
Current Time 0:00
Duration -:-
Loaded: 0%
Stream Type LIVE
Remaining Time -:-
 
1x
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • subtitles off, selected
      reklama
      dzięki reklamie oglądasz za darmo
      Buda w "Gościu Wydarzeń": Nie wiedziałem, że Donald Tusk tańczy na rurze
      Buda w "Gościu Wydarzeń": Nie wiedziałem, że Donald Tusk tańczy na rurzePolsat NewsPolsat News
      emptyLike
      Lubię to
      Lubię to
      like
      198
      Super
      relevant
      67
      Hahaha
      haha
      125
      Szok
      shock
      22
      Smutny
      sad
      11
      Zły
      angry
      25
      Lubię to
      like
      Hahaha
      haha
      448
      Udostępnij
      Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
      Przejdź na