Wyniki wyborów w Katowicach. Wszystko jest już jasne
Marcin Krupa, obecny prezydent Katowic ubiegający się o reelekcję, zdeklasował rywali w niedzielnym głosowaniu - wynika z badania exit poll pracowni Ipsos dla Telewizji Polsat, TVP i TVN. Polityk może poszczycić się bardzo wysokim wynikiem w wyborach samorządowych (66,5 proc.). Drugi w kolejności jest Leszek Piechota z PiS (9,7 proc.), a podium zamyka Dawid Durał (9,4 proc.).
Wybory samorządowe 2024 za nami. W Katowicach - jak wynika z sondażu exit poll Ipsosu - walka o urząd prezydenta miasta rozwiązała się już w pierwszej turze.
W stolicy Śląska o najwyższy urząd walczyło pięciu kandydatów: Marcin Krupa z KWW Forum Samorządowe Marcin Krupa, Jacek Budniok z KWW Konfederacja i Bezpartyjni Samorządowcy, Dawid Durał z KWW Katowice2050, Leszek Piechota z KW PiS oraz Marek Strzałkowski z KWW Gaia System - Młodzi Dla Przyszłości Teraz.
Wyniki wyborów samorządowych 2024. Katowice: Marcin Krupa wygrywa
Jak wynika z badania exit poll, Marcin Krupa - ubiegający się o reelekcję - zebrał 66,5 proc. głosów, co oznacza, że zostanie włodarzem stolicy Śląska na kolejną - i ostatnią dla niego - kadencję.
Na drugiej pozycji miał znaleźć się Leszek Piechota z wynikiem 9,7 proc.
Z kolei trzecie miejsce przypadło Dawidowi Durałowi, na którego - według badania exit poll - głosowało 9,4 proc. wyborców.
Poza podium w wyścigu o fotel prezydenta Katowic znaleźli się kolejno: Marek Strzałkowski (7,3 proc.) oraz Jacek Budniok (7,1 proc.).
Katowice: Wyniki wyborów. Skandal na ostatniej prostej
Opinią publiczną w Katowicach, tuż przed wyborami samorządowymi, wstrząsnął skandal z udziałem jednego z kandydatów. Dawid Durał - ubiegający się o fotel prezydenta z ramienia KWW Katowice2050 - usłyszał zarzuty dotyczące psychicznego znęcania się nad członkami rodziny oraz nietykalności cielesnej i znieważenia funkcjonariuszy policji.
Jak informowaliśmy w Interii, do interwencji w domu polityka doszło w Wielki Piątek. Jak precyzowała później Prokuratura Rejonowa Katowice Południe, zarzut znęcania się psychicznego obejmuje okres od 2018 r. do 29 marca br., czyny na szkodę policjantów są związane z ich interwencją 29 marca.
Ostatecznie Durał odniósł się do sprawy i zaznaczył, że "od czasów kampanii samorządowej jest z żoną w terapii". "Dowiedziałem się, że nieodzywanie się do partnera, tak zwane ciche dni, to jest znęcanie psychiczne. Mam tak, że jak jestem zestresowany, a stres został spotęgowany przez ataki na moją rodzinę w czasie kampanii wyborczej, to zamykam się w sobie i nie rozmawiam" - napisał polityk w oświadczeniu.
Według katowickiej "Gazety Wyborczej", która jako pierwsza napisała o sprawie, to żona Durała wezwała policję, informując, że jej pijany mąż awanturuje się i rozbił jej telefon. Podczas interwencji policji Durał znieważał funkcjonariuszy, szarpał ich, a jednego ugryzł.
Wybory samorządowe 2024. Marcin Krupa wygrywa w Katowicach. Kim jest?
Marcin Krupa urodził się 5 kwietnia 1976 roku w Katowicach. Samorządowiec ukończył V Liceum Ogólnokształcące im. Władysława Broniewskiego w stolicy Śląska, po czym rozpoczął naukę na Wydziale Transportu Politechniki Śląskiej, gdzie w 2005 roku obronił pracę doktorską.
W lokalnej polityce Krupa działa od 2006 roku. Najpierw jako radny miejski, a potem jako zastępca prezydenta Katowic Piotra Uszoka. Swój pierwszy start w wyborach o fotel prezydenta miasta zaliczył w 2014 roku. Ostatecznie wygrał w drugiej turze - zdobywając 71,3 proc. głosów.
W 2018 roku wystartował ponownie - tym razem wygrywając w pierwszej turze z poparciem Prawa i Sprawiedliwości oraz SLD. Uzyskał wówczas 55,4 proc. głosów.
***
Bądź na bieżąco i zostań jednym z ponad 200 tys. obserwujących nasz fanpage - polub Interia Wydarzenia na Facebooku i komentuj tam nasze artykuły!