Rosną szanse Harris na nominację demokratów. Ogromne wpłaty od darczyńców

Oprac.: Michał Blus
Ogromny wzrost wpłat na konta Partii Demokratycznej i na kampanię Kamali Harris. W dobę wiceprezydentka zebrała 81 milionów, a na konta demokratów wpłacono blisko 230 milionów dolarów - to jeden z najbardziej imponujących wyników w historii. Ten skok ma związek z decyzją prezydenta Joe Biden o wycofaniu się z kandydowania w wyborach prezydenckich. Zamiast niego nominację najprawdopodobniej otrzyma Harris. Poparli ją wpływowi politycy z partii.

Od momentu rezygnacji Joe Bidena z kandydowania w wyborach prezydenckich nastąpił ogromny wzrost wpłat na konta Partii Demokratycznej. Darczyńcy przekazali 80 milionów dolarów na konta organizacji non-profit ActBlue, zbierającej fundusze dla demokratów - przekazał dziennik "New York Times".
Jak dodano, maksymalna liczba wpłat internetowych w ciągu jednej godziny wyniosła 11,5 miliona dolarów.
Z kolei fundusz Future Forward otrzymał 150 milionów dolarów wpłat od głównych darczyńców - przekazał portal Politico.
Natomiast ubiegająca się o nominację Partii Demokratycznej wiceprezydent Kamala Harris zebrała 81 milionów dolarów w mniej niż 24 godziny.
"NYT" zauważa, że te pieniądze pomogą odbudować finansowanie kampanii po wstrzymaniu wpłat.
Wybory w USA. Rosną szanse Harris na nominację demokratów
Po rezygnacji urzędującego prezydenta o nominację Partii Demokratycznej walczy Kamala Harris. Jej kandydaturę poparło już sześciu najbardziej wpływowych demokratycznych gubernatorów. Niektórzy z nich są postrzegani jako potencjalni kandydaci na demokratycznego wiceprezydenta - zwrócił uwagę dziennik.
"NYT" ocenił, że demokraci chcą jak najszybciej otrząsnąć się z konfliktów, które stały się widoczne w partii po niefortunnym wystąpieniu Bidena w debacie telewizyjnej z Trumpem. Podziały, które uwidoczniły się wtedy wśród polityków, z których część domagała się odejścia Bidena, przerodziły się w entuzjazm.
Harris wydała komunikat, w którym oznajmiła, że ma zamiar "zapracować na nominację i wygrać ją", co zapewne jest reakcją na stanowisko tych przedstawicieli demokratycznego establishmentu, którzy domagają się otwartej konwencji partyjnej i nie udzielili jej jak dotąd poparcia.
Wybory w USA. Demokraci przed kluczową decyzją
Karolina Północna, Karolina Południowa, Maryland i Tennessee były w poniedziałek pierwszymi stanami, w których demokraci oficjalnie poparli już nominację Harris. Na Florydzie 236 z 254 stanowych kandydatów na Konwencję Partii Demokratycznej zobowiązało się do poparcia wiceprezydentki - przekazał dziennik.
Gubernator stanu New Jersey Phil Murphy będzie zabiegał o pozyskanie dla Harris poparcia wszystkich delegatów tego stanu, w Connecticut komitet Partii Demokratycznej spotka się wieczorem, by zdecydować, czy przerzucić na wiceprezydentkę głosy stanowych kandydatów.
Kandydaturę Harris poparła także była spikerka Izby Reprezentantów USA Nancy Pelosi.
"Jestem w pełni przekonana, że Kamala Harris poprowadzi nas zwycięstwa w listopadzie" - napisała.
Źródło: "New York Times", Politico, Reuters
---
Bądź na bieżąco i zostań jednym z ponad 200 tys. obserwujących nasz fanpage - polub Interia Wydarzenia na Facebooku i komentuj tam nasze artykuły!