Reklama

Reklama

Areszt dla urzędnika, który miał wyłudzić ponad 700 tysięcy złotych

Sąd Rejonowy dla Warszawy Pragi Północ aresztował w środę na trzy miesiące 37-letniego Mariusza G. Według prokuratury mężczyzna który był urzędnikiem, wyłudził z budżetu dzielnicy ponad 700 tysięcy złotych na fikcyjne etaty.

Prokuratura Rejonowa Warszawa-Praga Północ wystąpiła do sądu z wnioskiem o tymczasowe aresztowanie Mariusza G. we wtorek po południu. W środę rano odbyło się posiedzenie aresztowe. Prokurator przekonywał sąd o konieczności izolacji 37-latka w związku z grożącą mu surową karą - do 10 lat pozbawienia wolności i obawą ucieczki, a także matactwa, bo w sprawie do wykonania zostały jeszcze czynności, których tok podejrzany mógłby zakłócać przebywając na wolności.

Sąd Rejonowy dla Warszawy Pragi Północ przychylił do wniosku prokuratury i zdecydował o trzymiesięcznym areszcie dla podejrzanego.

Reklama

Stworzył kilkanaście fikcyjnych etatów

Mariusz G. został zatrzymany w poniedziałek rano przez funkcjonariuszy policji na polecenie Prokuratury Rejonowej Warszawa Praga-Północ. Prok. Katarzyna Skrzeczkowska, rzeczniczka Prokuratury Okręgowej w Warszawie poinformowała, że mężczyzna był przesłuchiwany przez kilka godzin, prokurator przedstawił mu zarzuty związane m.in. z przekroczeniem uprawnień i niedopełnieniem obowiązków, dokonania oszustw na łączną kwotę blisko 728 tys. zł, czyli mienia znacznej wartości. Prokuratura podała, że podejrzany jako kierownik działu finansów oświaty w dzielnicy sporządzał listę płac za pracę pracowników i sam ją później zatwierdzał. Przez półtora roku miał stworzyć kilkanaście fikcyjnych etatów, a wynagrodzenie za pracę nieistniejących osób przelewał na własne rachunki bankowe - twierdzą śledczy.

37-latek szczegółowo opisał, jak przebiegał proceder wyłudzeń, tłumaczył też, że nikt nie kontrolował jego działań. Mężczyzna miał wydawać pieniądze na wydatki bieżące i na spłatę zadłużeń.

- Podejrzany przyznał się do winy i złożył obszerne wyjaśnienia, częściowo zbieżne ze zgromadzonym przez prokuratora materiałem dowodowym. Informacje te będą weryfikowane na dalszym etapie postępowania - przekazała rzeczniczka Prokuratury Okręgowej Warszawa-Praga.

Został zwolniony z pracy

Zarzuty wobec G. dotyczą także podrabiania dokumentów oraz poświadczenia nieprawdy w dokumentach przesyłanych do ZUS i urzędu skarbowego. Z ustaleń wszczętego na początku czerwca śledztwa wynika, że Mariusz G. miał działać od czerwca 2019 r. do stycznia 2021 r., a czynów zabronionych dokonywał "w krótkich odstępach czasu".

Jak podawał w czerwcu "Super Express", przestępczy proceder wykryto podczas kontroli z ratusza. Wcześniej pracownicy biura finansów poinformowali przełożonych, że na liście płac sporządzonej przez Mariusza G. znalazło się nazwisko osoby, która już nie pracuje od kilku lat w szkole podstawowej przy ul. Kawęczyńskiej. Przy nazwisku był wpisany numer rachunku bankowego wskazany wcześniej przez G. Urzędnik został zwolniony z pracy jeszcze przed zakończeniem kontroli.

37-letni dziś Mariusz G. startował w wyborach samorządowych do rady Dzielnicy Warszawa Praga-Północ z listy Koalicji Obywatelskiej z numerem 10. Na swoich plakatach miał hasło: "Ostatni na liście, pierwszy w działaniu".

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne

Rekomendacje