Ukraińska grupa hakerów twierdzi, że namierzyła rosyjskiego zbrodniarza z Buczy
Major rosyjskiej Floty Pacyfiku Aleksiej Bakumienko miał odpowiadać za masakrę ukraińskich cywilów w podkijowskiej Buczy - ustalili hakerzy i wolontariusze działający w portalu InformNapalm. Z kolei ukraińskie władze podały dokładną listę formacji, które miały dokonać zbrodni w Buczy, Irpieniu i Hostomelu. Później przedstawiono zestawienie z 1600 nazwiskami rosyjskich zbrodniarzy.
Urodzony w 1990 roku Aleksiej Bakumienko udzielał w trakcie wywiadów rosyjskim mediom propagandowym - m.in. w Russia Today. Choć występował w kominiarce i pod pseudonimem, hakerzy twierdzą, że udało im się ustalić jego tożsamość. W trakcie tych wystąpień mówił o "oczyszczaniu" okolic Buczy i powoływał się na "rodzinne tradycje".
- Mój dziadek do 1953 r. gnał po ukraińskich lasach złe duchy faszystowskie zwane banderowcami. Teraz jestem wspaniałym następcą tej tradycji - twierdził.
Szybko wyłapano, że Bakumienko chętnie chwalił się w sieci rodzinnymi zdjęciami z żoną i synem.
InformNapalm to ukraiński portal i zarazem międzynarodowa grupa hakerów i wolontariuszy, którzy od 2014 roku informują o działaniach Rosji w Ukrainie.
Ukraina zapowiada ustalenie sprawców zbrodni
Nasze służby wywiadowcze konsekwentnie ustalają informacje na temat rosyjskich najeźdźców i morderców. Każdy z nich otrzyma w swoim czasie to, na co zasłużył - zapewnił na Facebooku minister obrony Ukrainy Ołeksij Reznikow, odnosząc się do masakry cywilów w Buczy pod Kijowem.
"Rosyjscy żołnierze zakatowali w nieludzki sposób setki naszych obywateli. Tylko w Buczy liczba zamordowanych jest już większa niż w Vukovarze (czystki etniczne dokonane w listopadzie 1991 roku przez serbskie wojska wśród chorwackiej ludności cywilnej - red.). Strzelali w potylicę mężczyznom i kobietom, którym związano ręce - jest to absolutnie nieludzkie zachowanie. Te morderstwa nie mogą być uznane za element działań wojennych. Trudno je nawet zakwalifikować jako terroryzm lub zbrodnię" - ocenił Reznikow.
"Poprzednio takich rzeczy dopuszczały się oddziały SS. To zło nie może pozostać bez kary" - dodał minister obrony Ukrainy.
Lista formacji, które miały dokonać masakry
Doradca prezydenta Ukrainy Ołeksij Arestowycz opublikował listę rosyjskich formacji wojskowych, które - w ocenie strony ukraińskiej - dokonały masakr ludności cywilnej w miejscowościach Bucza, Irpień i Hostomel pod Kijowem.
Według Arestowycza szczegółowe zestawienie wygląda następująco:
- 64. Samodzielna Brygada Strzelców Zmotoryzowanych 35. Armii Wschodniego Okręgu Wojskowego,
- 5. Samodzielna Gwardyjska Brygada Pancerna 36. Armii Wschodniego Okręgu Wojskowego,
- 331. Pułk Powietrznodesantowy 98. Gwardyjskiej Dywizji Powietrznodesantowej,
- 137. Pułk Powietrznodesantowy 106. Gwardyjskiej Dywizji Powietrznodesantowej,
- 104. i 234. Pułk Desantowo-Szturmowy 76. Gwardyjskiej Dywizji Desantowo-Szturmowej,
- 14. i 45. Samodzielna Brygada Specjalnego Przeznaczenia (specnaz),
- 63. Specjalny Oddział Policji Rosgwardii,
- 155. Samodzielna Gwardyjska Brygada Piechoty Morskiej Floty Oceanu Spokojnego,
- 74. Samodzielna Gwardyjska Brygada Strzelców Zmotoryzowanych 41. Armii Centralnego Okręgu Wojskowego,
- 31. Samodzielna Gwardyjska Brygada Desantowo-Szturmowa
- 141. Specjalny Pułk Zmotoryzowany im. Achmata Kadyrowa Rosgwardii.
Ukraina podaje nazwiska zbrodniarzy
Wywiad wojskowy Ukrainy opublikował w poniedziałek dane osobowe ponad 1600 rosyjskich żołnierzy z 64. Samodzielnej Brygady Strzelców Zmotoryzowanych 35. Armii Wschodniego Okręgu Wojskowego. To jedna z formacji, które brały udział w masakrze ludności cywilnej w podkijowskiej Buczy.
W zestawieniu, zamieszczonym na stronie internetowej wywiadu wojskowego Ukrainy, znalazły się szczegółowe informacje na temat żołnierzy - oprócz imienia, nazwiska, daty urodzenia i stopnia wojskowego, podano także m.in. numery książeczek wojskowych i dane paszportowe. Lista znajduje się pod tym adresem.
Masakra w Buczy
Po tym, jak rosyjskie wojska zaczęły wycofywać się z północnej części obwodu kijowskiego na Białoruś, a do zajętych przez nich wcześniej miejscowości weszły siły ukraińskie, pojawiają się kolejne zdjęcia i nagrania, na których widać dziesiątki zabitych na ulicach, masowe groby, zastrzelonych ludzi ze związanymi rękami. Doniesienia o zbrodniach napływają z Buczy, Irpienia, Hostomla, a także innych miejscowości.
W wyzwolonej przez ukraińskie wojska Buczy, na północny zachód od Kijowa, pochowano już ciała około 330-350 cywilów; dokładna liczba zamordowanych przez wojska rosyjskie osób wciąż jest ustalana.
INTERIA.PL/PAP