Nie Musk, a Polska finansuje Starlinki dla Ukrainy. Sikorski wprost
Moduły Starlink, z których w Ukrainie korzystają żołnierze walczący z Rosją, nie są sponsorowane przez Elona Muska, ale przez nasz kraj - powiedział w czwartek szef MSZ Radosław Sikorski. - Są i będą fundowane wyłącznie przez Polskę - dodał minister. Tymczasem do tej pory Musk wielokrotnie "grał" kluczową dla Kijowa kwestią, grożąc np. że ograniczy Ukraińcom finansowanie tej technologii.
W czwartek podczas konferencji prasowej szef MSZ mówił m.in. o przełożonym szczycie w sprawie pomocy dla Ukrainy w Ramstein. Radosław Sikorski podkreślił, że kluczowa dla Kijowa jest realna, praktyczna pomoc, szczególnie sprzętowa.
W tym kontekście przypomniał, że na szczyt miał pojechać prezydent Andrzej Duda, choć wziąć w nim udział powinni szefowie rządów państw wspierających Ukrainę. Z tego powodu MSZ przygotowało dla Dudy stanowisko rządu, by "mógł wypowiadać się nie tylko w swoim imieniu, ale i w imieniu polskiego państwa".
Wojna w Ukrainie a Starlinki. "Sponsorowane wyłącznie przez Polskę"
Mówiąc o wspomnianym stanowisku, Sikorski wskazał na jeden z kluczowych czynników, które pozwalają Ukraińcom ciągle prowadzić skuteczną obronę przed najazdem Rosji. Mowa o internetowej łączności poprzez moduły Starlink.
- Te moduły Starlink, które są w użyciu w Ukrainie, nie są sponsorowane przez pana Elona Muska, tylko są i będą finansowane wyłącznie przez Polskę. My to robimy, nie robi tego nikt inny - przekazał szef dyplomacji.
Tymczasem szef korporacji produkującej Starlinki niejednokrotnie grał na arenie międzynarodowej kartą telekomunikacyjnych systemów satelitarnych. Musk przekazywał m.in., że ma w związku z wykorzystaniem sprzętu przez Kijów "mieszane uczucia". Groził też, że ograniczy wsparcie finansowe przekazywane na tę technologię w Ukrainie. Twierdził przy tym, że jego firma nie jest w stanie w nieskończoność ponosić kosztów dotyczących obsługi pasma.
Starlinki kluczowe dla Ukrainy w wojnie z Rosją
W kwietniu 2024 roku amerykański urzędnik anonimowo informował, że umowa na dostawę terminali obowiązuje od czerwca 2023 do maja 2024 i nie wiadomo, czy zostanie przedłużona. Kontrakt, który Pentagon miał zawrzeć z firmą Elona Muska na rozmieszczenie Starlinków, wart był 23 miliony dolarów.
O Starlinkach głośno było także z uwagi na niepokojące doniesienia. W ukraińskich mediach ostrzegano, że rosyjskie wojska korzystają na okupowanych tymczasowo terytoriach z tego systemu łączności, a także krzyżują szyki Ukraińcom. Wtedy nie było wiadomo jednak, czy firma Muska jest świadoma istnienia procederu. Potem informowano, że ukraińskie władze współpracują ze SpaceX, by rozwiązać problem.
W sprawie reagował też sam Musk, który mówił, że firma nigdy nie sprzedawała i nie dostarczała sprzętu dla rosyjskiego wojska.
-----
Bądź na bieżąco i zostań jednym z ponad 200 tys. obserwujących nasz fanpage - polub Interia Wydarzenia na Facebooku i komentuj tam nasze artykuły!