Media: USA wiedziały o ukraińskich planach ataków na Nord Stream

Karolina Głodowska

Oprac.: Karolina Głodowska

emptyLike
Lubię to
Lubię to
like
0
Super
relevant
0
Hahaha
haha
0
Szok
shock
0
Smutny
sad
0
Zły
angry
0
Lubię to
like
Super
relevant
2,4 tys.
Udostępnij

Amerykańskie władze i służby wywiadowcze wiedziały o ukraińskich planach ataku na gazociągi Nord Stream na trzy miesiące przed atakami - do takich informacji dotarli dziennikarze amerykańskiego "The Washington Post". Gazeta powołuje się przy tym na ujawniony tajny raport, który miał zostać stworzony na podstawie danych przekazanych przez "mężczyznę z Ukrainy".

Amerykańska gazeta "The Washington Post" informuje, że USA wiedziały o planach Kijowa dotyczących ataku na Nord Stream
Amerykańska gazeta "The Washington Post" informuje, że USA wiedziały o planach Kijowa dotyczących ataku na Nord StreamDanish Defence /Anadolu Agency /Bryan Olin Dozier /Nur PhotoAFP

Amerykańska gazeta dotarła do danych, które wyciekły przez zachowanie Jacka Teixeiry, żołnierza jednostki wywiadowczej Sił Powietrznych Gwardii Narodowej, który kilka miesięcy temu upublicznił ściśle tajne dokumenty różnych państwowych agencji. Mężczyzna dołączył do Gwardii Narodowej w 2019 roku jako specjalista IT.

"USA wiedziały o ukraińskich planach ataków na Nord Stream"

Waszyngton wiedział o planach Kijowa, które miały dotyczyć ataków na gazociągi Nord Stream i Nord Stream 2 - wynika z informacji, do których dotarli dziennikarze gazety amerykańskiej gazety "The Washington Post". Z prasowych doniesień dowiadujemy się, że Stany Zjednoczone posiadały te informacje na trzy miesiące przed incydentami.

"WP" podaje, że administracja prezydenta Joe Bidena dowiedziała się o planowanych atakach od "bliskiego sojusznika", powołując się przy tym na kopię materiałów opublikowanych przez Teixeirę.

USA, Europa, Ukraina i ataki na Nord Stream. Treść tajnego raportu

Raport powstał na podstawie informacji przekazanych przez "mężczyznę z Ukrainy". Gazeta stwierdziła, że CIA w czerwcu 2022 roku miała udostępnić dokumentację także Niemcom i innym krajom z Europy.Dziennikarze zauważyli też, że "bardzo szczegółowe dane, w tym liczba agentów, czy informacje dotyczące metod ataku" dawały zachodnim przywódcom i służbom podstawy, by sądzić, że to Kijów planuje sabotaż. "WP" donosi, że urzędnicy w kilku krajach potwierdzili, że informacje z raportu odzwierciedlają to, co wiedziały europejskie podmioty i CIA.Gazeta przekazała też, że zarówno Ukraina, jak i Biały Dom nie odnieśli się do próśb o komentarz.

Video Player is loading.
Current Time 0:00
Duration -:-
Loaded: 0%
Stream Type LIVE
Remaining Time -:-
 
1x
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • subtitles off, selected
      reklama
      dzięki reklamie oglądasz za darmo
      Szydło w "Gościu Wydarzeń": Mamy wielu sędziów, którzy stali się politykami
      Szydło w "Gościu Wydarzeń": Mamy wielu sędziów, którzy stali się politykamiPolsat NewsPolsat News
      emptyLike
      Lubię to
      Lubię to
      like
      1163
      Super
      relevant
      424
      Hahaha
      haha
      279
      Szok
      shock
      176
      Smutny
      sad
      154
      Zły
      angry
      209
      Lubię to
      like
      Super
      relevant
      2,4 tys.
      Udostępnij
      Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
      Przejdź na