Iran pomoże rosyjskiemu lotnictwu. Jest porozumienie
Jak informuje agencja Mehr, we wtorek rzecznik irańskiej Organizacji Lotnictwa Cywilnego Mir-Akbar Razavi przekazał, że doszło do podpisania memorandum między Rosją i Iranem ws. zwiększenia liczby lotów pasażerskich między tymi krajami oraz wsparcia technicznego rosyjskich samolotów.
W swoim przemówieniu rzecznik zaznaczył, że do porozumienia doszło po spotkaniu rosyjskiego wiceministra transportu z szefem irańskiej Organizacji Lotnictwa Cywilnego Mohammadem Mohammadi-Bakhshem. Podczas rozmów podkreślono potrzebę zacieśnienia dwustronnej współpracy w dziedzinie transportu lotniczego.
Ustalono, że między Iranem i Rosją zostanie zwiększona częstotliwość lotów pasażerskich do 35 tygodniowo. W ramach tej samej umowy linie lotnicze obu krajów mogą wykonywać loty transportowe (cargo) bez ograniczeń przepustowości.
Iran uratuje rosyjskie lotnictwo
Co jednak szczególnie istotne, przedstawiciele Rosji i Iranu porozumieli się także w sprawie zapewnienia możliwości eksportu części i wyposażenia lotniczego, które jest produkowane w Iranie. Ponadto irańskie centra naprawcze będą obsługiwać i serwisować rosyjskie samoloty.
Linie lotnicze w Rosji od czasu wprowadzenia sankcji przez kraje zachodnie mają poważne problemy z wykorzystaniem swoich flot. Agencja Unian przypomina, że na początku marca firmy Boeing i Airbus zaprzestały obsługi samolotów, które należą do rosyjskich przewoźników. Unia Europejska zabroniła także dostarczania części zamiennych, wsparcia oraz ubezpieczania maszyn.
Wówczas Bloomberg informował, że rosyjskie linie lotnicze mają zapas części zamiennych na trzy miesiące.
Wizyta Putina w Teheranie
19 lipca prezydent Rosji przyleciał do Iranu - jednego z nielicznych sojuszników Rosji. W planach jego wizyty znalazły się m.in. rozmowa z najwyższym irańskim przywódcą ajatollahem Alim Chameneiem oraz prezydentem Turcji Recepem Tayyipem Erdoganem.
Media spekulowały wówczas o celu wizyty. Miały to być kwestie: eksportu ukraińskiego zboża, sytuacji w Syrii oraz wojny w Ukrainie, którą Kreml wciąż nazywa propagandowo "operacją specjalną". Unian zwraca także uwagę na doniesienia o możliwym zakupie irańskich, wojskowych dronów.
Na razie wiadomo, że w ramach wspólnej umowy Turcji, ONZ, Ukrainy i Rosji udało się porozumieć ws. eksportu zbożu. Teraz strona irańska przekazała informacje o porozumieniu dotyczącym lotnictwa. Wiadomości o eksporcie bojowych dronów w żaden sposób nie zostały potwierdzone.