Czy Scholz powinien zadzwonić do Putina? Wymowne wyniki sondażu
Ponad połowa Niemców chce, aby kanclerz Olaf Scholz porozmawiał z rosyjskim przywódcą Władimirem Putinem - wynika z najnowszego sondażu. Do ostatniej rozmowy między oboma przywódcami doszło ponad dwa lata temu. Niemieckie media informowały wcześniej, że wkrótce na linii Berlin - Moskwa może nastąpić przełom.

Zdecydowana większość Niemców chciałaby, aby kanclerz Olaf Scholz ponownie porozmawiał z rosyjskim przywódcą Władimirem Putinem po prawie dwóch latach milczenia. 59 proc. respondentów opowiedziało się za odbyciem rozmowy telefonicznej między przywódcami - wynika z nowego sondażu przeprowadzonego przez instytut badania opinii publicznej YouGov na zlecenie agencji DPA.
Niemcy. Czy Scholz powinien zadzwonić do Putina? Większość Niemców na "tak"
Przeciwnych rozmowie na szczytach niemieckich i rosyjskich władz było 26 proc. badanych, a 15 proc. nie ma zdania w tej sprawie. Przypomnijmy, że Scholz rozmawiał z Putinem po raz ostatni 2 grudnia 2022 roku.
Jak podaje niemiecki tygodnik "Die Zeit", Scholz rozważa rozmowę telefoniczną z Putinem jeszcze przed listopadowym szczytem G20 w Brazylii. Autorzy tekstu - powołując się na swoje "źródła w kręgach rządowych" - przekazali, że wkrótce na linii Berlin - Moskwa może nastąpić przełom. Jak na razie Berlin nie wystosował jednak prośby o taką rozmowę.
Do doniesień tych odniósł się rzecznik niemieckiego rządu, który stwierdził, że że Scholz już wcześniej wyrażał chęć rozmów z Putinem "przy odpowiedniej okazji". Jak jednak zaznaczył - na razie nie ma planów takiej rozmowy.
Na medialne rewelacje zareagował również rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow. - Na pierwszy rzut oka nie ma wspólnych tematów (do rozmowy - red.), nasze stosunki zostały faktycznie zatrzymane - przyznał 2 października.
Wojna w Ukrainie. Scholz "zasadniczo gotowy" na rozmowę z Kremlem
Faktycznie, przywódca Niemiec deklarował w przeszłości możliwość rozmowy z Putinem. - Będę z nim rozmawiał - powiedział Scholz w sobotę 18 listopada 2023 podczas dyskusji publicznej w Nuthetal niedaleko Poczdamu. Kanclerz nie wskazał wówczas ani terminu, ani okoliczności, w których rozmowa ta miałaby nastąpić.
Sprawdź, jak przebiega wojna na Ukrainie. Czytaj raport Ukraina-Rosja.
"Kanclerz wielokrotnie powtarzał, że jest zasadniczo gotowy do zaangażowania się w dalsze rozmowy, ale że również rosyjski prezydent musi wykazać chęć takiego ruchu" - zauważa Deutsche Welle.
Ukraińska Prawda dodaje, że "prawie połowa Niemców uważa również, że Ukraina powinna zgodzić się na ustępstwa terytorialne, aby osiągnąć pokój z Federacją Rosyjską".
Źródła: DPA, "Die Zeit", Deutsche Welle, Ukraińska Prawda
-----
Bądź na bieżąco i zostań jednym z 200 tys. obserwujących nasz fanpage - polub Interia Wydarzenia na Facebooku i komentuj tam nasze artykuły!