Blinken kpi z "potęgi" rosyjskiej armii. "Druga armia na Ukrainie"

Oprac.: Dawid Szczyrbowski
Antony Blinken składa swoją wizytę w Finlandii. W helsińskim ratuszu wyraźnie zakpił z "potęgi" rosyjskiej armii na ukraińskim froncie. - Wiele osób wierzyło, że armia Rosji to druga armia świata; okazało się, że to druga armia na Ukrainie - powiedział amerykański sekretarz stanu. Przed przybyciem do Helsinek Blinken odwiedził Norwegię oraz Szwecję.

Antony Blinken kontynuuje swoją podróż dyplomatyczną po Skandynawii. Tym razem odwiedził Helsinki, gdzie odniósł się do sytuacji Rosji w wojnie z Ukrainą.
Wojna w Ukrainie. Blinken: Strategiczna porażka Rosji
- Wojna Putina przeciwko Ukrainie to strategiczna porażka; jej celem było wymazanie sąsiedniego państwa z mapy świata, lecz obecnie, po ponad roku inwazji, Rosja jest słabsza politycznie, wojskowo i gospodarczo, niż była przed agresją - ocenił sekretarz stanu USA.
- Nie zamierzaliśmy i nie zamierzamy obalać rosyjskich władz. Rządzący na Kremlu to sprawa rosyjskiego społeczeństwa - oznajmił Blinken.
- Wiele osób wierzyło, że armia Rosji to druga armia świata; okazało się, że to druga armia na Ukrainie - dodał amerykański sekretarz stanu.
Blinken powiedział także, że Stany Zjednoczone współpracują z Ukrainą i innymi sojusznikami w celu zbudowania konsensusu wokół podstawowych elementów "sprawiedliwego i trwałego pokoju", który zakończy wojnę z Rosją - relacjonuje Reuters.
Blinken o inicjatywie pokojowej. "Będziemy wspierać wysiłki Brazylii, Chin"
- Będziemy wspierać wysiłki - czy to ze strony Brazylii, Chin, czy jakiegokolwiek innego kraju - jeśli pomogą znaleźć drogę do sprawiedliwego i trwałego pokoju - powiedział amerykański polityk w przemówieniu.
Zaznaczył, że podstawą akceptowalnych dla USA inicjatyw pokojowych jest stanie na straży Karty Narodów Zjednoczonych oraz poszanowanie integralności terytorialnej i suwerenności Ukrainy.
Według helsińskiego dziennika amerykański sekretarz stanu przybył do Helsinek z pewną "tajną misją", mającą na celu przygotowanie szczytu USA-Skandynawia z udziałem prezydenta Joe Bidena i przywódców krajów nordyckich. Według źródeł dyplomatycznych, na które powołuje się "Iltalehti", ma on odbyć się w fińskiej stolicy na początku lipca, tuż przed szczytem NATO w Wilnie.
Anotny Blinken przed wizytą w Finlandii odwiedził Norwegię i Szwecję.