Kim są członkowie PKW?
Nadal nie znamy oficjalnych wyników wyborów samorządowych. Za te kłopoty obwiniana jest Państwowa Komisja Wyborcza. Kto jednak tak naprawdę zasiada w jej szeregach? Przekonajmy się.
1. Kazimierz Wojciech Czaplicki - Szef Krajowego Biura Wyborczego przez 23 lata
Czaplicki był sekretarzem Państwowej Komisji Wyborczej i szefem Krajowego Biura Wyborczego, które jest organem wykonawczym PKW mającym m.in. zapewniać warunki administracyjne, finansowe, techniczne związane z obsługą wyborów i referendów. Wczoraj wieczorem złożył dymisję.
Czaplicki jest prawnikiem, kierował Krajowym Biurem Wyborczym od 1991 roku. Wcześniej - od 1989 roku - pełnił funkcję szefa sekretariatu ówczesnej Państwowej Komisji Wyborczej. W 1991 marszałek Sejmu powołał go na stanowisko szefa Krajowego Biura Wyborczego. Od tego czasu pełnił funkcję nieprzerwanie. Z urzędu był również sekretarzem Państwowej Komisji Wyborczej.
Gdy w 2012 roku otrzymał Order Odrodzenia Polski w uzasadnieniu napisano, że od podstaw tworzył administrację wyborczą w Polsce, od 1990 roku aktywnie uczestniczył w pracach legislacyjnych nad projektami prawa wyborczego, w tym nad projektem Kodeksu wyborczego.
2. Stefan Jan Jaworski - Przewodniczący Państwowej Komisji Wyborczej od 2010 roku
Jaworski to sędzia Trybunału Konstytucyjnego w stanie spoczynku, w TK zasiadał w latach 1993-2001. Do Państwowej Komisji Wyborczej dołączył w 1995 roku, a w 2010 roku zdecydowano, że zostanie jej przewodniczącym.
W 2001 roku odznaczono go Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski.
3. Zastępca Przewodniczącego Państwowej Komisji Wyborczej - Andrzej Kisielewicz
Kisielewicz jest sędzia Naczelnego Sądu Administracyjnego, wiceprezesem NSA, a także prezesem Izby Gospodarczej. Ukończył prawo na uniwersytecie w Lublinie. W latach 1990-1992 był dyrektorem Urzędu Wojewódzkiego w Rzeszowie, a w latach 1992-94 podsekretarzem stanu w ówczesnym Ministerstwie Współpracy Gospodarczej z Zagranicą.
Sędzią NSA jest od 1994 roku, a od 2004 roku jest także jego wiceprezesem.
W 2000 roku został członkiem Państwowej Komisji Wyborczej i funkcję tę pełni do dzisiaj.
Kisielewicz w 2007 roku został uhonorowany Medalem Komisji Edukacji Narodowej nadawanym za szczególne zasługi dla oświaty i wychowania.
4. Zastępca Przewodniczącego Państwowej Komisji Wyborczej - Stanisław Kosmal
Kosmal to sędzia Sądu Najwyższego w stanie spoczynku. Jego postać budzi kontrowersje, bo był sędzią zawodowym Sądu Najwyższego Izby Wojskowej. Kilka lat temu "Nasz Dziennik" przypomniał o tym, że Kosmal orzekał m.in. w sprawach o prowadzenie nielegalnej działalności w ramach członkostwa w NSZZ "Solidarność".
5. Bogusław Dauter - sędzia Naczelnego Sądu Administracyjnego
Dauter jest członkiem PKW od 2011 roku. Sędzia jest autorem wielu publikacji naukowych. Do jego specjalizacji należy głównie postępowanie podatkowe, a także sądowo-administracyjne.
Dauterowi zarzuca się, że w Sądzie Wojewódzkim w Siedlcach wydawał w latach 80. Wyroki na działaczy opozycji niepodległościowej.
6. Maria Aleksandra Grzelka - sędzia Sądu Najwyższego w stanie spoczynku
Grzelka jest jedyną kobietą w całej komisji. Studia ukończyła na Uniwersytecie Kopernika w Toruniu. Później pełniła funkcję sędziego w Sądzie Powiatowym w Starogardzie Gdańskim.
W 1999 roku prezydent Aleksander Kwaśniewski powołał ją na sędziego Sądu Najwyższego - swoje obowiązki pełniła w nim do 2008 roku, aż do momentu przejścia w stan spoczynku.
W 2007 roku została członkiem PKW, zastąpiła w szeregach komisji sędziego Sądu Najwyższego Tadeusza Żyznowskiego.
7. Andrzej Mączyński - sędzia Trybunału Konstytucyjnego w stanie spoczynku
Studia ukończył na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie. W 1997 roku został rekomendowany przez AWS i wybrany przez Sejm w skład Trybunału Konstytucyjnego, którego został wiceprezesem w 2001 roku. Kadencję w TK skończył w 2006 roku.
Mączyński jest członkiem PKW od 1998 roku.
W 2010 roku sędzia został odznaczony Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski.
8. Janusz Niemcewicz - sędzia Trybunału Konstytucyjnego w stanie spoczynku
Niemcewicz studiował na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. W latach 80. Był obrońcą opozycjonistów w procesach politycznych. W latach 1993-1997 był posłem, najpierw z ramienia Unii Demokratycznej, a później Unii Wolności. Od 1997 do 2001 roku był podsekretarzem stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości.
Niemcewicz był sędzią TK od 2001 roku. W 2006 roku zastąpił Mączyńskiego na stanowisku wiceprezesa.
Sędzia jest członkiem Państwowej Komisji Wyborczej od marca 2010 roku.
Również w 2010 roku sędzia został odznaczony Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski.
9. Antoni Włodzimierz Ryms - sędzia Naczelnego Sądu Administracyjnego
Ryms studiował na Uniwersytecie Warszawskim i tam ukończył wydział prawa i administracji. Od 1981 był związany z Departamentem Prawnym Ministerstwa Sprawiedliwości, początkowo pracował na różnych stanowiskach, a następnie został tam dyrektorem.
Do NSA został powołany w 1985 roku, a w 1995 roku został jego wiceprezesem. Rok później został prezesem Izby Ogólnoadministracyjnej Naczelnego Sądu Administracyjnego.
Członkiem PKW Ryms został w 2003 roku. Powołał go Aleksander Kwaśniewski.
10. Stanisław Zabłocki - sędzia Sądu Najwyższego
Zabłocki ukończył studia prawnicze na Uniwersytecie Warszawskim. Od 1991 roku jest sędzią w Izbie Karnej Sądu Najwyższego.
Zabłocki w trakcie swojej kariery sędziowskiej był związany z wieloma słynnymi sprawami, m.in. Lwa Rywina czy Bogusława Bagsika. W ich procesach pełnił rolę sędziego sprawozdawcy. Sędzia był także członkiem wielu komisji eksperckich związanych z prawem karnym.