Reklama

​Zimbabwe

Piątek, 13 września 2024 (15:16)AktualizacjaWtorek, 17 września 2024 (15:00)

Zimbabwe, nazywane do 1980 roku Rodezją, to kraj w południowej Afryce, który jest znany m.in. ze słynnych Wodospadów Wiktorii. To państwo o dużym potencjale, które wciąż zmaga się z wieloma problemami wewnętrznymi.

Harare, stolica Zimbabwe
Harare, stolica Zimbabwe/Anadolu / Contributor/Getty Images

​Zimbabwe

  • Stolica:Harare
  • Powierzchnia:399 757 km²
  • Ludność:17 mln
Językiem urzędowym w Zimbabwe jest najczęściej język angielski, choć w sumie języków używanych oficjalnie jest kilkanaście. Waluta obowiązująca w Zimbabwe to dolar amerykański (USD).

Stolicą Zimbabwe jest Harare. Miasto jest głównym centrum administracyjnym, politycznym i gospodarczym kraju, a także ważnym ośrodkiem kulturalnym i przemysłowym. Inne duże miasta to: Gweru, Mutare, Bulawayo, Masvingo, Hwange, Victoria Falls i Kariba. 

Zimbabwe jest jednym z większych krajów w Afryce. W państwie występuje duża różnorodność etniczna. Dominują jednak dwie grupy: Shona oraz Ndebele

Zimbabwe - położenie i klimat 

Zimbabwe jest krajem śródlądowym bez dostępu do morza, który znajduje się w południowej części Afryki. Państwo graniczy z Zambią na północy, Mozambikiem na wschodzie, Botswaną na zachodzie oraz RPA na południu. 

Jednym z najbardziej znanych miejsc przyrodniczych są Wodospady Wiktorii na granicy z Zambią. Klimat Zimbabwe jest typowo podrównikowy. W kraju występują dwie główne pory roku: sucha i deszczowa

Zimbabwe - ustrój polityczny

Zimbabwe jest republiką, która ma prezydencki systemem rządów. Prezydent - wybierany na pięcioletnią kadencję - jest jednocześnie głową państwa i szefem rządu. 

Obecnie w kraju rządzi prezydent Emmerson Mnangagwa. Władza ustawodawcza składa się z dwuizbowego parlamentu.

Od wielu lat Zimbabwe boryka się z problemami politycznymi, dotyczącymi przestrzegania praw człowieka i utrzymywania demokracji.

Zimbabwe - gospodarka krajowa

Gospodarka Zimbabwe była niegdyś jedną z najdynamiczniej rozwijających się w Afryce. Od lat 90. XX wieku kraj przeżywa jednak trudności gospodarcze, które są związane z nieudanymi reformami rolnymi, hiperinflacją oraz korupcją. 

Zimbabwe ma bogate zasoby naturalne, takie jak złoto, diamenty, węgiel, co daje temu krajowi potencjał do odbudowy gospodarki w sektorze wydobywczym. 

Zimbabwe - historia w pigułce 

W czasach przedkolonialnych na terenie dzisiejszego Zimbabwe istniało potężne Królestwo Wielkiego Zimbabwe, które było centrum handlu i kultury. W XIX wieku tereny te zostały skolonizowane przez Brytyjczyków, a kraj stał się znany jako Rodezja Południowa.  

W 1980 roku Zimbabwe uzyskało pełną niepodległość, a na czele kraju stanął Robert Mugabe, który rządził nieprzerwanie przez 37 lat. Po odzyskaniu niepodległości kraj rozwijał się, lecz jego rozwój został zahamowany przez problemy polityczne i ekonomiczne.  

W 2017 roku Robert Mugabe został zmuszony do rezygnacji, a władzę przejął Emmerson Mnangagwa. Zimbabwe wciąż ma przed sobą możliwości wzrostu, dzięki swojemu położeniu i bogactwom naturalnym.
Temat ​Zimbabwe znajdziesz również w serwisie: Sport, Biznes

​Zimbabwe - Wiadomości

​Zimbabwe - Wideo

Czwartek, 21 marca 2019 (16:15)
Mimo spustoszenia, jakie pozostawił za sobą śmiertelny cyklon Idai, w Mozambiku i Zimbabwe ocalali próbują odbudować zniszczenia. W akcje ratunkowe jest zaangażowane wojsko, ale wciąż wiele rejonów...