Panika sprzedażowa w afrykańskim kraju. Muszą stosować się do bezlitosnej zasady

Oprac.: Maja Sokołowska

emptyLike
Lubię to
Lubię to
like
0
Super
relevant
0
Hahaha
haha
0
Szok
shock
0
Smutny
sad
0
Zły
angry
0
Lubię to
like
Super
relevant
549
Udostępnij

W Zimbabwe trwa dramatyczna sytuacja związana ze znaczną utratą wartości rodzimej waluty. Spadki trwają od paru miesięcy, ale w ubiegłym tygodniu rząd zdewaluował ją o 43 proc. W kraju wybuchła panika sprzedażowa, a właściciele sklepów zostali zmuszeni do kierowania się zasadą "jedna rzecz na osobę".

Pogarsza się sytuacja w afrykańskim kraju. Wprowadzono limity sprzedażowe
Pogarsza się sytuacja w afrykańskim kraju. Wprowadzono limity sprzedażoweJekesai NJIKIZANAAFP

Sklepy w obliczu paniki zakupowej wprowadziły limity sprzedaży, kierując się zasadą "jedna rzecz na osobę". W większości placówek handlowych od poniedziałku można kupić tylko jeden karton z mlekiem, jeden bochenek chleba, jedną butelkę oliwy, jedno opakowanie ryżu czy jedną puszkę kawy.

W minionym tygodniu sprzedawcy ostrzegli, że zbankrutują, jeśli zostaną zmuszeni do kontynuowania sprzedaży po sztucznie zawyżonym oficjalnym kursie ZiG. W środę zarządzający największymi w kraju sieciami supermarketów Pick n Pay i OK Supermarket, ostrzegli, że z powodu dewaluacji najprawdopodobniej zostaną zmuszeni do zamknięcia sklepów.

Dewaluacja w Zimbabwe. Sprzedawcy na skraju bankructwa

Według Zimpricecheck, organizacji nadzorującej sektor sprzedaży detalicznej, "ta nagła zmiana przeczy niedawnym zapewnieniom rządu o stabilności ZiG i jego rzekomym zabezpieczeniu w złocie".

Rząd i Bank Rezerw Zimbabwe obwiniają nielegalnych handlarzy walutą o fatalny kurs ZiG. Walka z nimi jest jednak skazana na niepowodzenie. Policjanci wysyłani na ulice, by wyłapać handlarzy walutą sabotują wydane im rozkazy. Ich pensje też tracą każdego dnia na wartości, starają się więc jak najszybciej zamienić je na stabilne dolary amerykańskie.

Wściekli są też emeryci; gdy wprowadzano nową walutę, ich świadczenia ustalano na poziomie 13,9 ZiG za USD, teraz, gdy rząd wycenił ZiG na 24,88 USD, ich emerytury są niemal o połowę mniejsze i przychodzą dodatkowo z trzymiesięcznym opóźnieniem.

Zimbabwe. Rośnie niezadowolenie społeczeństwa. Powodem dewaluacja

Ekonomista Lyle Begbie z Oxford Economics ostrzegł, że przeprowadzona przez rząd dewaluacja waluty prawdopodobnie nie będzie wystarczająca, ponieważ "presja inflacyjna i ograniczony dostęp do międzynarodowych rynków kapitałowych nadal obciążają gospodarkę".

Mieszkańcy Zimbabwe boją się powtórki z 2008 roku, gdy wartość jednego USD sięgała 100 mld dolarów Zimbabwe, a wypłaty wozili do domu taczkami i wózkami. Teraz chcą, aby ich pensje i emerytury były wypłacane w dolarach amerykańskich.

-----

Bądź na bieżąco i zostań jednym z 200 tys. obserwujących nasz fanpage - polub Interia Wydarzenia na Facebooku i komentuj tam nasze artykuły!

Video Player is loading.
Current Time 0:00
Duration -:-
Loaded: 0%
Stream Type LIVE
Remaining Time -:-
 
1x
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • subtitles off, selected
      reklama
      dzięki reklamie oglądasz za darmo
      Kiepura o alko-tubkach: To jest wchodzenie na rynek z butami
      Kiepura o alko-tubkach: To jest wchodzenie na rynek z butamiRMF FMRMF
      emptyLike
      Lubię to
      Lubię to
      like
      290
      Super
      relevant
      106
      Hahaha
      haha
      81
      Szok
      shock
      33
      Smutny
      sad
      24
      Zły
      angry
      15
      Lubię to
      like
      Super
      relevant
      549
      Udostępnij
      Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
      Przejdź na