Jarosław Stróżyk - wykształcenie
Jarosław Stróżyk ukończył Wyższą Szkołę Oficerską Wojsk Zmechanizowanych oraz politologię na Akademii Humanistycznej im. Aleksandra Gieysztora w Pułtusku.
Jest także absolwentem studiów podyplomowych w zakresie integracji europejskiej w Akademii Obrony Narodowej i zaawansowanego kursu oficerów zmechanizowanych w Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych w amerykańskiej bazie wojskowej Fort Benning.
W 2019 r. Jarosław Stróżyk uzyskał stopień doktora nauk o bezpieczeństwie na Uniwersytecie Przyrodniczo-Humanistycznym w Siedlcach. Następnie objął stanowisko adiunkta w Instytucie Studiów Międzynarodowych Uniwersytetu Wrocławskiego.
Jarosław Stróżyk - kariera zawodowa
W 1987 r. Jarosław Stróżyk rozpoczął służbę wojskową jako podchorąży w
Siłach Zbrojnych Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej. Pełnił służbę w
Wojskowych Służbach Informacyjnych oraz
Służbie Wywiadu Wojskowego.
W kwietniu 2010 r. został wybrany na stanowisko
zastępcy dyrektora Zarządu Wywiadu Międzynarodowego Sztabu Wojskowego NATO, które objął we wrześniu tego samego roku. Na tym stanowisku koordynował działania wywiadowcze sił zbrojnych państw członkowskich. W 2011 r. awansował na stopień
generała brygady Służby Wywiadu Wojskowego.
We wrześniu 2013 r. objął funkcję
attaché obrony w Ambasadzie RP w Waszyngtonie. W 2016 r.
został odwołany ze stanowiska przez ówczesnego ministra obrony
Antoniego Macierewicza. Przyczyną odwołania miało być to, że gen. Jarosław Stróżyk był związany z WSI. Po odwołaniu ze stanowiska Jarosław Stróżyk
zakończył zawodową służbę wojskową i przeszedł do rezerwy.
W latach 2017-2023 gen. Jarosław Stróżyk pełnił funkcję wiceprezesa Fundacji Stratpoints.
Jarosław Stróżyk - szef Służby Kontrwywiadu Wojskowego
W grudniu 2023 r. gen. Jarosławowi Stróżykowi powierzono obowiązki szefa Służby Kontrwywiadu Wojskowego, a w marcu 2024 r. został oficjalnie mianowany na to stanowisko.
W maju 2024 r. premier
Donald Tusk powołał Jarosława Stróżyka na
przewodniczącego rządowej
Komisji do spraw badania wpływów rosyjskich i białoruskich na bezpieczeństwo wewnętrzne oraz interesy Rzeczypospolitej Polskiej w latach 2004-2024.
Jarosław Stróżyk - poglądy
Jarosław Stróżyk wielokrotnie komentował w mediach kwestie związane z bezpieczeństwem Polski oraz sytuacją związaną z wojną w Ukrainie. Wskazywał na potrzebę zwiększenia produkcji amunicji, sprzętu wojskowego oraz uzbrojenia, a także budowy nowych fabryk.
Otwarcie popierał ideę przystąpienia Ukrainy do NATO. Zaznaczał jednak, że na drodze do tego celu pozostają jeszcze do rozwiązania kwestie polityczne.
Jarosław Stróżyk - życie prywatne
Jarosław Stróżyk interesuje się muzyką rockową, w jednym z wywiadów przyznał, że w młodości, w latach 80. XX wieku jeździł na koncerty.
15 września 1994 roku New York Times opublikował tekst Jane Perlez, w którym opisała przyjaźń Jarosława Stróżyka z por. Jeremym Nathanem z armii USA. Amerykański dziennik cytował wypowiedzi porucznika Jeremy'ego Nathana, dotyczące wspólnych polsko-amerykańskich ćwiczeń na poligonie w Biedrusku. "Dzielę pokój z polskim porucznikiem Jarosławem Stróżykiem. Jego żona jest w ciąży i spodziewa się urodzić za miesiąc. Ale może to nastąpić wcześniej, więc on rozmawia z nią przez telefon dwa razy dziennie!". "Za chwilę miała mi się urodzić córka, więc rzeczywiście często dzwoniłem do żony, a Jeremy bardzo się tym interesował, był ciekawy czy wszystko jest o.k." - komentował w "Polsce Zbrojnej" gen. Jarosław Stróżyk w 2019 roku.