Reklama

Łukasz Gibała

Czwartek, 18 kwietnia 2024 (14:27)AktualizacjaPoniedziałek, 22 kwietnia 2024 (10:41)

Łukasz Gibała to polski samorządowiec, przedsiębiorca, poseł na Sejm VI i VII kadencji, od 2018 roku radny Rady Miasta Krakowa, lider stowarzyszenia Kraków dla Mieszkańców, kandydat na prezydenta Krakowa w wyborach samorządowych w kwietniu 2024 roku, w których dostał się do drugiej tury z Aleksandrem Miszalskim.

Łukasz Gibała
Łukasz Gibała/Beata Zawrzel/Reporter

Łukasz Gibała

  • Data urodzenia:10.09.1977
  • Miejsce urodzenia:Kraków
  • Kraj urodzenia:Polska

​Łukasz Gibała - wykształcenie

Łukasz Gibała ma wykształcenie wyższe. W 2001 roku ukończył Wydział Filozofii Uniwersytetu Jagiellońskiego. W 2007 roku uzyskał tytuł doktora nauk humanistycznych w zakresie filozofii na UJ. Łukasz Gibała odbył także roczne stypendium na amerykańskim Uniwersytecie Notre Dame.

Łukasz Gibała - kariera zawodowa

W latach 2002-2006 był pracownikiem naukowym na Wydziale Filozoficznym Uniwersytetu Jagiellońskiego

Łukasz Gibała był właścicielem i współwłaścicielem firm z branży informatycznej i turystycznej - TravelTech i Travelovo. Zarządzał także przedsiębiorstwami z branży spożywczej, które należały do jego ojca Leszka Gibały. Następnie został właścicielem firmy produkującej m.in. filamenty do druku 3D oraz desek kompozytowych. 

W kwietniu 2024 roku Łukasz Gibała przekazał ojcu wszystkie udziały w swojej firmie jako spłatę wobec niego długu w wysokości 250 mln zł.

Łukasz Gibała - kariera samorządowa i polityczna

Łukasz Gibała był członkiem Klubu Jagiellońskiego. W 2004 roku został działaczem Platformy Obywatelskiej.

W 2006 roku Łukasz Gibała objął mandat radnego sejmiku małopolskiego, będąc kandydatem PO.

W 2007 roku uzyskał mandat poselski, kandydując z listy PO w okręgu krakowskim. W VI kadencji Sejmu Łukasz Gibała należał do Komisji Administracji i Spraw Wewnętrznych oraz Komisji Odpowiedzialności Konstytucyjnej.

W latach 2010-2012 był szefem krakowskich struktur PO.

W 2011 roku Łukasz Gibała uzyskał poselską reelekcję.

W 2012 r. został działaczem Ruchu Palikota, a po przekształceniu się ugrupowania w Twój Ruch, Łukasz Gibała został członkiem zarządu partii. W 2014 roku wystąpił z Twojego Ruchu.

W wyborach samorządowych w 2014 r. kandydował na prezydenta Krakowa. Uzyskał ponad 27 tys. głosów i zajął trzecie miejsce. Po wyborach utworzył stowarzyszenie Logiczna Alternatywa, które w 2019 roku zostało przekształcone w stowarzyszenie Kraków dla Mieszkańców.

W 2015 roku Łukasz Gibała wystartował w wyborach do Senatu z KWW Łukasza Gibały "Niezależni do Senatu", jednak nie uzyskał mandatu.

W 2018 roku ponownie bez powodzenia wystartował w wyborach na prezydenta Krakowa, ale uzyskał mandat Radnego Miasta Krakowa.

Łukasz Gibała - kandydat na prezydenta Krakowa

7 kwietnia 2024 roku Łukasz Gibała wystartował w wyborach na prezydenta Krakowa i dostał się do drugiej tury z poparciem 26,79 proc. (79 580 głosów). Lider stowarzyszenia Kraków dla Mieszkańców zmierzy się 21 kwietnia z Aleksandrem Miszalskim, który w pierwszej turze uzyskał wyższy wynik: 37,21 proc. (110 556 głosów).

W drugiej turze 21 kwietnia to Aleksander Miszalski uzyskał 51,04 proc. głosów i wygrał wybory na prezydenta Krakowa. Jego kontrkandydat Łukasz Gibała otrzymał 48,96 proc. głosów - wynika z ostatecznych danych PKW.

Łukasz Gibała - kontrowersje

Firma Łukasza Gibały, zajmująca się produkcją m.in. filamentów do druku 3D była zadłużona w spółkach jego ojca na 250 mln zł. Pieniądze były pożyczone na cele inwestycyjne

W kwietniu 2024 r. Łukasz Gibała poinformował, że spłacił pożyczkę, przekazując swojemu ojcu wszystkie udziały w swojej firmie. "Spłaciłem ojcu pożyczkę poprzez przekazanie mu wszystkich udziałów, które posiadałem w mojej firmie. Tym samym firma jest rodzajem spłaty tej pożyczki" - zaznaczył Łukasz Gibała.

Łukasz Gibała - życie prywatne

Łukasz Gibała to syn Anny i Leszka Gibały, który jest krakowskim przedsiębiorcą. Łukasz Gibała jest siostrzeńcem Jarosława Gowina, polityka i filozofa. Łukasz Gibała od urodzenia mieszka w Krakowie, wychował się na Prądniku Czerwonym. Gdy miał 15 lat zmarła jego matka.

W 2009 roku Łukasz Gibała poślubił Beatę, z którą po kilku latach się rozwiódł. Jego partnerką jest Adrianna Siuda.

Łukasz Gibała - Wiadomości

Środa, 24 kwietnia 2024 (16:27)
- Uznaję wynik wyborów. Prezydentem jest Aleksander Miszalski. Nie pogratuluję mu. Wynik został osiągnięty również dzięki bardzo brudnym zagrywkom - mówił Łukasz Gibała, który przegrał w drugiej...
Poniedziałek, 22 kwietnia 2024 (00:42)
Po przeliczeniu 100 proc. proc. obwodów głosowania w Krakowie zwycięzcą drugiej tury, a tym samym nowym prezydentem miasta zostaje Aleksander Miszalski. - Mamy przewagę 5 tys. głosów, teraz...
Niedziela, 21 kwietnia 2024 (22:02)
Kraków dziś nie zaśnie - deklarowali Aleksander Miszalski oraz Łukasz Gibała po ogłoszeniu wyników sondażu exit poll Ipsos dla Polsatu, TVN oraz TVP. Różnica między kandydatami jest minimalna, na...

Łukasz Gibała - Wideo