Maia Sandu - wykształcenie
W roku 1994 Maia Sandu ukończyła studia na kierunku zarządzanie na Akademii Studiów Ekonomicznych Mołdawii w Kiszyniowie.
W latach 1995-1998 studiowała stosunki międzynarodowe na Akademii Administracji Publicznej przy Prezydencie Republiki Mołdawii, a dwa lata później ukończyła także Harvard Kennedy School w USA.
Maia Sandu - kariera zawodowa
Zanim rozpoczęła karierę polityczną, Maia Sandu rozwijała karierę zawodową jako ekonomistka.
Zaraz po ukończeniu pierwszych studiów, pracowała jako konsultantka, a później zastępczyni kierownika wydziału w Ministerstwie Gospodarki.
Następnie w 1998 została zatrudniona w biurze Banku Światowego w Kiszyniowie, gdzie pracowała przez siedem lat.
Z kolei od 2005 do 2006 roku była dyrektorką generalną makroekonomicznych programów polityki i rozwoju w resorcie gospodarki, a w latach 2007-2009 pełniła funkcję konsultantki do spraw reformy centralnej administracji publicznej.
Od 2010 do 2012 była doradczynią dyrektora zarządzającego Banku Światowego w Waszyngtonie.
Maia Sandu - kariera polityczna
W roku 2012 rozpoczęła się jej kariera polityczna. Maia Sandu została ministrem edukacji w drugim rządzie Vlada Filata z ramienia Partii Liberalno-Demokratycznej. Funkcję tę pełniła przez trzy kolejne lata, mimo zmian na stanowisku szefa rządu.
W 2015 roku bezskutecznie kandydowała na stanowisko premiera. Jeszcze w tym samym roku utworzyła platformę "În pas cu Maia Sandu", na bazie której w kolejnym roku została utworzona Partia Akcji i Solidarności.
W 2016 roku z ramienia nowo powstałej partii oraz Platformy Godność i Prawda kandydowała po raz pierwszy ma stanowisko prezydenta. Wybory przegrała w drugiej turze z Igorem Dodonem z Partii Socjalistów Republiki Mołdawii.
W 2019 roku współtworzyła centroprawicową i proeuropejską koalicję wyborczą ACUM Platforma DA și PAS, zyskując w efekcie mandat do parlamentu. Zaledwie kilka miesięcy po wyborach, w wyniku kryzysu politycznego, jej ugrupowanie utworzyło sojusz z socjalistami przeciwko Demokratycznej Partii Mołdawii. Dzięki temu Maia Sandu została premierem. Koalicja z socjalistami rozpadła się jednak niespełna rok po jej utworzeniu.
W 2020 r. Maia Sandu została pierwszą kobietą sprawującą urząd prezydenta Mołdawii.
Maia Sandu - życie osobiste
Maia Sandu urodziła się w czasach Związku Socjalistycznych Republik Radzieckich, kiedy to Mołdawia funkcjonowała jako Mołdawska Socjalistyczna Republika Radziecka w mołdawskiej wsi Risipeni, znajdującej się w zachodniej części kraju.
Maia Sandu nie ma męża i dzieci, co nierzadko jest podstawą ataków politycznych ze strony konkurentów. Władimir Woronin, lider partii komunistycznej, nazwał brak posiadania rodziny przez Sandu "pośmiewiskiem, grzechem, narodową hańbą Mołdawii".
Maia Sandu mówi w pięciu językach: mołdawskim, rumuńskim, angielskim, hiszpańskim i rosyjskim.