Greta Thunberg - wykształcenie
W 2018 roku, mimo uzyskania promocji do dziewiątej klasy, Greta Thunberg postanowiła zrobić rok przerwy w nauce. Powodem było uczestniczenie w protestach klimatycznych. Szkołę ukończyła w 2023 r. Następnie rozpoczęła studia na Uniwersytecie Sztokholmskim.
Greta Thunberg - działalność na rzecz klimatu
Greta Thunberg
aktywnie działa przeciwko zmianom klimatu wynikającym z działalności człowieka. Greta Thunberg
stała się popularna w 2018 r., gdy jako
15-latka rozpoczęła protest przed budynkiem
szwedzkiego parlamentu.
W sierpniu 2018 r. zainaugurowała akcję odbywających się w piątki szkolnych strajków na rzecz klimatu. W grudniu 2019 r.
była uczestniczką szczytu klimatycznego COP24 w Katowicach.
Greta Thunberg uczestniczyła także w
protestach w Londynie oraz
przed siedzibą Parlamentu Europejskiego w Brukseli. Jesienią 2019 r. szwedzka aktywistka na pokładzie katamaranu
przepłynęła przez Atlantyk do Nowego Jorku, by wziąć udział w szczycie klimatycznym. Podczas szczytu klimatycznego w USA Greta Thunberg
przemawiała w ONZ, a także w amerykańskim Kongresie.
Następnie wróciła z USA również drogą morską do Madrytu, aby wziąć udział w przeniesionym z Chile kolejnym szczycie klimatycznym.
W marcu 2020 r.
Greta Thunberg wzięła udział w nadzwyczajnym posiedzeniu Komisji Ochrony Środowiska Parlamentu Europejskiego, aby porozmawiać o europejskim prawie klimatycznym. Oświadczyła tam, że uważa nową propozycję prawa klimatycznego opublikowaną przez
Komisję Europejską za kapitulację.
W 2021 r. wzięła udział w Młodzieżowym Strajku Klimatycznym w Berlinie.
Greta Thunberg - kontrowersje
Greta Thunberg była wielokrotnie karana grzywnami za protesty i nieposłuszeństwo obywatelskie.
W 2023 r. aktywistkę aresztowano w związku z demonstracjami na rzecz zmian klimatycznych przed hotelem InterContinental w londyńskiej dzielnicy Mayfair. W budynku tym miała wówczas miejsce konferencja naftowo-gazowa w ramach Energy Intelligence Forum.
W lutym 2024 r. Greta Thunberg wraz z pozostałymi czterema współoskarżonymi została oczyszczona z zarzutu naruszenia porządku publicznego.
W kwietniu 21-letnia wówczas aktywistka została zatrzymana za blokowanie ruchu pojazdów na autostradzie A12 w Hadze.
W maju Greta Thunberg została skazana przez sąd w Sztokholmie na karę grzywny za blokowanie szwedzkiego parlamentu. Swoje działania aktywistka tłumaczyła "alarmującą sytuacją klimatyczną".
Greta Thunberg - odznaczenia
Greata Thunberg za działalność na rzecz klimatu była wielokrotnie odznaczana i nagradzana. W 2019 r. Amnesty International przyznała Grecie Thunberg oraz powstałemu z jej inspiracji uczniowskiemu ruchowi ekologicznemu "Piątki dla Przyszłości" tytuł Ambasadora Sumienia.
Otrzymała także Right Livelihood Award, nagrodę nazywaną "alternatywnym Noblem".
W 2019 r. została Człowiekiem Roku amerykańskiego tygodnika "Time".
Trzykrotnie została nagrodzona tytułem honoris causa - przez belgijski Uniwersytet w Mons (2019 r.), kanadyjski Uniwersytet Kolumbii Brytyjskiej (2021 r.) oraz Uniwersytet Helsiński (2023 r.).
Greta Thunberg - życie prywatne
Greta Thunberg cierpi na zespół Aspergera i ADHD. Jej matka Melena Ernmana jest śpiewaczką operową, a jej ojciec Svante Thunberg jest aktorem.
Greta Thunberg ma młodszą siostrę. Jej dziadek Olaf Thunberg jest aktorem.