Borys Bieriezowski - wykształcenie
Borys Bieriezowski ukończył Moskiewski Uniwersytet Lasów Państwowych (Wydział Elektroniki i Inżynierii Komputerowej), a następnie Moskiewski Uniwersytet Państwowy (Wydział Mechaniki i Matematyki), gdzie w 1983 roku uzyskał doktorat.
Borys Bieriezowski - kariera zawodowa
W latach 1968-1987
Borys Bieriezowski pracował jako inżynier, pełniąc funkcję
asystenta pracownika naukowego, oficera naukowego i kierownika działu w Instytucie Nauk Kontrolnych Akademii Nauk ZSRR. Borys Bieriezowski badał m.in. teorię optymalizacji i sterowania.
Opublikował ponad 100 prac naukowych i szereg monografii, w tym w
USA,
Wielkiej Brytanii,
Japonii,
Niemczech i
Francji.
W 1991 roku Borys Bieriezowski został członkiem korespondentem Rosyjskiej Akademii Nauk oraz członkiem Międzynarodowego Towarzystwa Naukowego Teorii Podejmowania Decyzji.
Borys Bieriezowski w latach 90. zgromadził znaczną fortunę. Chwalił się, że sam wraz z wąską grupą oligarchów kontroluje połowę rosyjskiej gospodarki. Posiadał znaczne udziały m.in. w przemyśle samochodowym i naftowym, w finansach, telewizji ORT oraz koncernie aluminiowym Rusal. Był miliarderem.
Borys Bieriezowski - kariera polityczna
Borys Bieriezowski
należał do najbliższego otoczenia prezydenta Rosji Borysa Jelcyna. Pomagał m.in. finansować partię
"Jedna Rosja".
W 1999 roku z ramienia tego ugrupowania
został wybrany do rosyjskiej Dumy. Jednak po wyborach prezydenckich w 2000 roku
Borys Bieriezowski przeszedł do opozycji i zrezygnował z mandatu parlamentarzysty. Oligarcha do końca życia był skłócony z
Władimirem Putinem.
Borys Bieriezowski - kontrowersje
Oligarcha
był zamieszany w spory biznesowe, w tym ze swoim byłym protegowanym,
Romanem Abramowiczem, z którym przegrał proces o miliardowe odszkodowanie i ostatecznie miał zapłacić ponad 35 mln funtów kosztów sądowych.
Z kolei, rosyjski przewoźnik lotniczy Aerofłot procesował się z Borysem Bieriezowskim o zwrot pieniędzy w związku z nieprawidłowościami przy prywatyzacji z początku lat 90.
Borys Bieriezowski wygrał przed sądem w Londynie z Aerofłotem, ale przewoźnik przejął około 32 mln funtów od firm powiązanych z Bieriezowskim w
Szwajcarii. W tej samej sprawie w 2007 roku
sąd w Moskwie skazał go zaocznie na sześć i pół roku więzienia za wyprowadzenie z Aerofłotu pieniędzy za pośrednictwem szwajcarskiej spółki Andava.
W 2000 roku, w następstwie konfliktu z Władimirem Putinem i oskarżeniami o malwersacje finansowe, Borys Bieriezowski opuścił Rosję i wyjechał do Anglii. W 2003 roku uzyskał azyl polityczny w Wielkiej Brytanii. Rosja zabiegała o jego ekstradycję, jednak Londyn odmawiał.
Jego bliski współpracownik Aleksander Litwinienko został otruty w 2006 roku. Na konferencji prasowej w 1998 roku Aleksander Litwinienko twierdził, że dostał rozkaz zamordowania Bieriezowskiego, ale odmówił.
Borys Bieriezowski - śmierć
23 marca 2013 roku Borys Bieriezowski został znaleziony martwy z pętlą na szyi na podłodze łazienki w swym domu w Ascot pod Londynem. Według policji, nie wykryto śladów walki, ani działania innych osób i uznano, że Borys Bieriezowski popełnił samobójstwo. W Wielkiej Brytanii biznesmen ostro krytykował politykę Władimira Putina i wspierał finansowo opozycję skierowaną przeciw niemu.
Po śmierci Borysa Bieriezowskiego Kreml poinformował, że w liście do prezydenta Władimira Putina błagał go o przebaczenie i prosił o pozwolenie na powrót do Rosji.
Borys Bieriezowski - ciekawostki
Borys Bieriezowski miał stopień federalnego państwowego radcy stanu cywilnego I klasy w Federacji Rosyjskiej w stanie czynnym.
Borys Bieriezowski - życie prywatne
Borys Bieriezowski był dwukrotnie żonaty. Miał czworo dzieci, w tym dwoje z długoletnią partnerką Jeleną Gorbunową, z którą był z w trakcie drugiego związku małżeńskiego z Galiną Besharovą.