Reklama

Reklama

​Papież Franciszek poparł cywilne związki partnerskie osób homoseksualnych

- Ludzie homoseksualni mają prawo być w rodzinie - oświadczył papież Franciszek, popierając cywilne związki partnerskie osób tej samej płci.

Wypowiedź papieża pochodzi z zapowiadanego filmu dokumentalnego "Francesco". Przytacza ją (w angielskiej wersji) agencja Reutera.

Reklama

- Ludzie homoseksualni mają prawo być w rodzinie. Są dziećmi Boga i mają prawo do rodziny. Nikt nie powinien być wyrzucany czy upokarzany [z powodu orientacji seksualnej] - powiedział papież.

- Musimy stworzyć cywilne przepisy o związkach partnerskich. W ten sposób będą chronieni przez prawo. Jestem za tym - podkreślił papież. 

Głowa Kościoła po raz pierwszy tak wyraźnie opowiada się za prawami osób homoseksualnych - odnotowują obserwatorzy.

Przypomina się, że jako metropolita Buenos Aires kardynał Jorge Mario Bergoglio sprzeciwiał się małżeństwom homoseksualnym, ale opowiadał się za prawną ochroną osób tej samej płci.

W 2013 roku, już jako papież, zasłynął słowami: "Jeśli ktoś jest homoseksualistą i poszukuje Boga oraz ma dobrą wolę, to kim ja jestem, by go osądzać?".

Film nakręcił urodzony w Rosji reżyser

Film dokumentalny "Francesco" nakręcił urodzony w Rosji i pracujący w USA reżyser Evgeny Afineevsky.

W filmie przedstawiono parę homoseksualistów, którzy wychowują troje małych dzieci. Jeden z mężczyzn opowiada o swojej rozmowie z Franciszkiem, który poradził im, aby zaprowadzili dzieci do parafii niezależnie od opinii innych osób.

To właśnie po jego relacji pojawia się cytowany wyżej komentarz papieża po hiszpańsku, który mówi o tym, że homoseksualiści "mają prawo do rodziny".

W filmie o Franciszku wypowiada się między innymi emerytowany papież Benedykt XVI, dostojnicy Kościoła, jego krewny Jose Ignacio Bergoglio oraz przyjaciel Franciszka - rabin Abraham Skorka.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL