Nocą w domu zaczął ulatniać się czad. Nie żyją dwie osoby

Joanna Mazur

Oprac.: Joanna Mazur

emptyLike
Lubię to
Lubię to
like
0
Super
relevant
0
Hahaha
haha
0
Szok
shock
0
Smutny
sad
0
Zły
angry
0
Udostępnij

Dwie osoby w wieku 64 i 68 lat zginęły w wyniku zatrucia się tlenkiem węgla w Jaworznie (woj. śląskie). Jak przekazał Interii rzecznik prasowy tamtejszej KM PSP mł. kpt. Michał Dyl, 39-letni mężczyzna przebudził się nad ranem i kiedy zszedł na parter zauważył, że rodzice są nieprzytomni. Trzy osoby ewakuował na balkon, podczas gdy na zewnątrz reanimował rodziców. Niestety, lekarz stwierdził zgon.

Zatrucie tlenkiem węgla w Jaworznie. Nie żyją dwie osoby, zdj. ilustracyjne
Zatrucie tlenkiem węgla w Jaworznie. Nie żyją dwie osoby, zdj. ilustracyjneMarek Maliszewski Reporter

Do zdarzenia doszło nad ranem w jednym z domów rodzinnych w Jaworznie. Zgłoszenie o ulatniającym się tlenku węgla wpłynęło na tamtejszą Komendę Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej o godz. 6:19. Już po trzech minutach zastępy wyjechały do wskazanego miejsca.

- 39-letni mężczyzna, mieszkający na piętrze, przebudził się, zszedł niżej i zobaczył, że rodzice są nieprzytomni. Natychmiast poinformował swoją żonę, aby wraz z dziećmi wzięli koc i udali się na balkon, aby nie przechodzić przez dom, bo stężenie tlenku węgla może być bardzo niebezpieczne - relacjonował w rozmowie z Interią rzecznik prasowy KM PSP w Jaworznie mł. kpt. Michał Dyl.

Jaworzno. Tlenek węgla ulatniał się w domu. Nie żyją dwie osoby

W czasie kiedy kobieta oraz dzieci przebywali w bezpiecznym miejscu, 39-latek wyniósł nieprzytomnych rodziców na zewnątrz i wraz z sąsiadem przystąpił do akcji reanimacyjnej. - Po chwili przyjechało pogotowie ratunkowe, które przejęło dalsze czynności. Niestety, lekarz stwierdził zgon - przekazał rzecznik prasowy.

Jak dodał, straż pożarna, która przyjechała na miejsce zdarzenia, za pomocą drabiny ewakuowała przebywające na balkonie osoby. Następnie, wraz z mężczyzną, zostali zabrani do szpitala na dalsze badania.

Mł. kpt. Michał Dyl zaznaczył, że na parterze mieszkali dziadkowie w wieku 68 i 64 lat, z kolei na piętrze ich dzieci oraz wnuki - dwóch chłopców w wieku dwóch i siedmiu lat.

Rzecznik prasowy jednostki straży pożarnej pytany o to, jakie są dalsze czynności, które pozwolą na to, aby rodzina mogła bezpiecznie wrócić do domu, podkreślił, że najważniejsze jest określenie, że w budynku nie występuje już stężenie tlenku węgla. - Mieszkanie musi być przewietrzone i przede wszystkim musi zostać wyeliminowana przyczyna emisji tlenku węgla - podkreślił w rozmowie z Interią.

Strażak zaznaczył również, że przewody kominowe oraz piec, które są główną przyczyną powstawania i rozprzestrzeniania się czadu, muszą być sprawdzone przez osobę, które ma odpowiednie uprawnienia. Ponadto musi zostać przedstawiony protokół z prawidłowości działania instalacji. - Jeżeli okaże się, że wszystko jest w porządku, usterka została usunięta, będzie można dalej korzystać z instalacji i wrócić do domu - poinformował.

Czad. Jakie są objawy zatrucia tlenkiem węgla?

Na stronie Rządowego Centrum Bezpieczeństwa podkreślono, w jaki sposób można zapobiec zatruciu się tlenkiem węgla. Kluczowe jest, aby zainstalować czujnik oraz nie zasłaniać kratek wentylacyjnych. Należy sprawdzić szczelność przewodów kominowych i wentylację, szczególnie tę w łazience. RCB zaleca też, żeby wietrzyć pomieszczenia, w których korzysta się z term i pieców gazowych.

Jeśli jednak tlenek węgla zacznie się ulatniać, warto wiedzieć, jak rozpoznać objawy zatrucia się nim. Mogą to być: zaburzenia koncentracji, zawroty i ból głowy; osłabienie, wymioty, drgawki, zwolniony oddech oraz zaburzenia tętna. W każdym z tych przypadków należy niezwłocznie zadzwonić po pomoc na numer alarmowy 112.

gov.pl/rcbmateriały prasowe

Jak informuje RCB, zagrożenie zatruciami tlenkiem węgla nasila się w okresie jesienno-zimowym, gdy następuje sezon ogrzewania mieszkań i innych pomieszczeń. Przyczyną zatrucia czadem w większości przypadków są:

  • wadliwe lub niesprawne urządzenia grzewcze
  • niewłaściwa eksploatacja urządzeń grzewczych
  • niesprawne przewody kominowe w budynków
  • niedrożna wentylacja pomieszczeń
  • pożary

-----

Bądź na bieżąco i zostań jednym z ponad 200 tys. obserwujących nasz fanpage - polub Interia Wydarzenia na Facebooku i komentuj tam nasze artykuły!

Video Player is loading.
Current Time 0:00
Duration 0:00
Loaded: 0%
Stream Type LIVE
Remaining Time 0:00
 
1x
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • captions and subtitles off, selected
      reklama
      dzięki reklamie oglądasz za darmo
      "Prezydenci i premierzy". Bronisław Komorowski odpowiedział na słowa gen. Wiesława Kukuły
      "Prezydenci i premierzy". Bronisław Komorowski odpowiedział na słowa gen. Wiesława KukułyPolsat News
      Przejdź na