Reklama

Reklama

Kard. Stefan Wyszyński. Tak żegnano Prymasa Tysiąclecia

Pogrzeb kard. Stefana Wyszyńskiego zgromadził tłumy i stał się ogólnonarodową religijno-patriotyczną manifestacją. Na uroczystościach żałobnych w jednym rzędzie stali członkowie "Solidarności", duchowni i przedstawiciele komunistycznych władz. Z okazji zbliżającej się beatyfikacji Prymasa Tysiąclecia na archiwalnych zdjęciach przypominamy nastrój tamtych dni.

Kard. Stefan Wyszyński, Prymas Tysiąclecia zmarł 28 maja 1981 r. w Domu Arcybiskupów Warszawskich, miał 79 lat. Przyczyną śmierci była choroba nowotworowa. Jego pogrzeb stał się ogólnonarodową manifestacją. Wzięli w nim udział także przedstawiciele reżimu komunistycznego. Od 28 do 31 maja obowiązywała żałoba narodowa.

Uroczystość pogrzebową transmitowały na żywo radio i telewizja. To była nowość. Jak i to, że o śmierci i pogrzebie prymasa informowała obszernie na pierwszych stronach prasa reżimowa.

Zobacz zdjęcia w galerii:

Reklama

Beatyfikacja prymasa kard. Stefana Wyszyńskiego i matki Róży Czackiej, założycielki Dzieła Lasek i zgromadzenia Sióstr Franciszkanek Służebnic Krzyża odbędzie się 12 września 2021 r. w Warszawie. Msza beatyfikacyjna rozpocznie się o godz. 12. Zapraszamy na transmisję na antenę Polsat News i do Interii. 

Czytaj też: Wyszyński. Cel nadrzędny - uniknąć rozlewu krwi

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne

Rekomendacje