Reklama

Abp Jędraszewski poleca wiernym szczególną modlitwę za Ojczyznę

"Ostatnie tygodnie i miesiące naznaczone są wieloma niepokojami, które wszyscy głęboko przeżywamy" - pisze w liście na rozpoczynający się adwent abp Marek Jędraszewski. W tym kontekście wymienia rosyjską inwazję na Ukrainę i "różnego rodzaju naciski wywierane z Zachodu na Polskę". "Częstokroć [te naciski] mają charakter czysto ideologiczny, bezsprzecznie wrogi wobec głęboko wpisanego w tożsamość naszej Ojczyzny chrześcijańskiego systemu wartości" - pisze metropolita krakowski. I zaleca wiernym archidiecezji szczególną modlitwę dwa razy w miesiącu w intencji Ojczyzny.

"Polecam, a równocześnie gorąco proszę, aby wierni całej Archidiecezji Krakowskiej każdego miesiąca - od grudnia 2022 roku do listopada 2023 roku - dwukrotnie gromadzili się na szczególnej modlitwie w intencjach naszej Ojczyzny" - napisał abp Marek Jędraszewski w liście czytanym w niedzielę w kościołach.Modlitwy różańcowe za ojczyznę mają się odbywać w kościołach w każdą pierwszą sobotę miesiąca, a każdego 14. dnia miesiąca w każdej parafii sprawowane będą msze św. Każdemu miesiącowi ma patronować polski święty, błogosławiony lub sługa Boży, którego życie było głęboko wpisane w dzieje narodu.

Abp Marek Jędraszewski o wojnie i "naciskach Zachodu na Polskę"


W liście na rozpoczynający się adwent metropolita krakowski podkreślił, że "ostatnie tygodnie i miesiące naznaczone są wieloma niepokojami, które wszyscy głęboko przeżywamy".

Jak ocenił, niepokój wywołują zarówno wydarzenia poza granicami Polski, jak wewnątrz kraju. "Wydarzenia zewnętrzne wiążą się przede wszystkim z okrutną i bezwzględną wojną, którą Rosja wypowiedziała wolnej i suwerennej Ukrainie" - napisał hierarcha, zwracając uwagę, że tragiczne skutki wojny dotknęły polskiego terytorium, powodując śmierć dwóch rodaków w Przewodowie w województwie lubelskim.

Reklama

"Wiele niepokojów budzą także różnego rodzaju naciski wywierane z Zachodu na Polskę, które częstokroć mają charakter czysto ideologiczny, bezsprzecznie wrogi wobec głęboko wpisanego w tożsamość naszej Ojczyzny chrześcijańskiego systemu wartości" - czytamy w liście metropolity na rozpoczynający się adwent.

Abp Marek Jędraszewski: Droga od przemocy słownej do fizycznej jest niezwykle krótka

Zdaniem abpa Jędraszewskiego w Polsce troską napawają "postawy niektórych środowisk, które swój ewentualny sukces wyborczy programowo wiążą z przemocą słowną budowaną na oczywistych kłamstwach, fake newsach i półprawd". Hierarcha ocenił, że celem tych środowisk jest często Kościół. 

Metropolita przypomniał wydarzenia z Myślenic z 14 listopada - kierowcę ks. bpa Roberta Chrząszcza zaatakował i ranił nożem pijany mężczyzna. "Droga od przemocy słownej do fizycznej jest niezwykle krótka. Sztucznie wytwarzana atmosfera agresji może prowadzić do czynów przestępczych, zagrażających zdrowiu i życiu drugiego człowieka" - zauważył Jędraszewski.

Jak podkreślił, w obliczu różnych zagrożeń tym bardziej potrzebny jest pokój. Nawiązując do Biblii zaznaczył, że pokój zapowiadany przez proroka Izajasza przyjdzie dzięki Mesjaszowi. ("Błogosławiony czas, w którym ludzie przekują swe miecze na lemiesze, a swoje włócznie na sierpy"; "naród przeciw narodowi nie podniesie miecza"). 

Arcybiskup przywołał też słowa, które Jezus skierował do apostołów w Wieczerniku: "Przykazanie nowe daję wam, abyście się wzajemnie miłowali tak, jak Ja was umiłowałem". Jak podkreślił hierarcha, Chrystusowy pokój opiera się, w odróżnieniu od pokoju ludzkiego, "na miłości i z miłości wypływa".

Abp Jędraszewski, pisząc o zobowiązaniu do niesienia pokoju, zwrócił uwagę na potrzebę wspomagania osób z Ukrainy, szukających schronienia przed wojną. "Stoi zatem przed nami wielkie zadanie, które wypływa z najgłębszych zasad chrześcijaństwa" - podkreślił.

PAP
Dowiedz się więcej na temat: Abp Marek Jędraszewski | Adwent 2022

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy