Reklama

USA nakładają sankcje na Grupę Wagnera. "To wsparcie dla Ukrainy"

Stany Zjednoczone zaostrzają sankcje wobec Grupy Wagnera - przekazał podsekretarz handlu ds. przemysłu i bezpieczeństwa Alan Estevez, cytowany przez agencję Reutera. Najemnicza armia, z której usług korzysta Kreml, będzie miała ograniczony dostęp do amerykańskiej technologii, wyprodukowanej w dowolnym miejscu na świecie.

- Grupa Wagner jest jedną z najbardziej niesławnych organizacji najemników na świecie i aktywnie popełnia okrucieństwa i naruszenia praw człowieka w całej Ukrainie - powiedział Alan Estevez.

- Dzisiaj wysyłamy jasny sygnał do podmiotów niepaństwowych, które chcą przejąć pałeczkę brutalności od słabnącego wojska Putina, że Departament Handlu nie zawaha się działać przeciwko nim - dodał.

Nowe ograniczenia na eksport technologii dla rosyjskiej grupy wojskowej Wagnera mają na celu dalsze odcięcie dostaw w związku z jej rolą w rosyjskiej inwazji na Ukrainę.

Reklama

USA nakłada sankcje na Grupę Wagnera. "Ograniczony dostęp do amerykańskich technologii"

Grupa Wagnera będzie teraz oznaczona jako wojskowy użytkownik końcowy i stanie w obliczu nowych ograniczeń w dostępie do technologii wyprodukowanych w dowolnym miejscu na świecie przy użyciu amerykańskiej technologii.

Reuters zaznaczył, że posunięcie to jest demonstracją wsparcia dla ukraińskiego prezydenta Wołodymyra Zełenskiego, który odwiedził w środę USA i otrzymał ponowne zapewnienie o pomocy amerykańskiej administracji w obliczu inwazji rosyjskiej.

Grupa Wagnera to jedna z najbardziej okrutnych armii świata

Grupa Wagnera to firma powiązana z prokremlowskim biznesmenem Jewgienijem Prigożynem, odpowiedzialnym m.in. za rekrutację więźniów na wojnę z Ukrainą. Od połowy grudnia 2021 roku wagnerowcy są objęci unijnymi sankcjami za tortury, egzekucje i zabójstwa m.in. w Libii, Syrii i Donbasie. O zbrodniach wagnerowców w Syrii informowała w Rosji niezależna "Nowaja Gazieta".

Podczas inwazji na Ukrainę grupa Wagnera stanowi jeden z najważniejszych komponentów rosyjskich sił na szczególnie trudnych odcinkach frontu, m.in. w obwodzie donieckim. Oddziały wagnerowców walczące w Donbasie są złożone w dużej mierze z mężczyzn zwerbowanych w zakładach karnych.

PAP
Dowiedz się więcej na temat: Grupa Wagnera | sankcje | USA

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy