Reklama

Reklama

Ukraińcy z sukcesami na Południu. Rosjanie łapią się wszystkiego, by uciec

Rosyjscy okupanci przygotowują nowe trasy, aby umożliwić sobie drogi odwrotu w kierunku Chersonia - przekazuje Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy. We wpisie na Facebooku poinformowano również, że na froncie południowym zlikwidowano około 180 rosyjskich żołnierzy. W raporcie Instytutu Studiów nad Wojną (ISW) zaznaczono, że ukraińska kontrofensywa na południu kraju obniża morale sił rosyjskich.

Siły ukraińskie wciąż odnoszą sukcesy na południu kraju. Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy poinformował w dziennym raporcie, że Rosjanie przygotowują nowe trasy, żeby umożliwić sobie odwrót w kierunku chersońskim. 

"W związku z udanymi działaniami Sił Zbrojnych Ukrainy, mającymi na celu likwidację wszystkich przepraw przez Dniepr na kierunku chersońskim, okupanci przygotowują nowe trasy odwrotu, dlatego w okolicach Kachowki Rosjanie zatopili dziewięć wagonów, w celu budowy kolejnej przeprawy przez Dniepr" - czytamy w raporcie Sztabu Generalnego. 

Reklama

We wpisie czytamy również, że "potwierdzono likwidację ponad 180 Rosjan na froncie południowym. 10 września dokonano ataku na budynek przedsiębiorstwa Alcoresurs LLC, gdzie znajdował się personel i sprzęt wojskowy wroga". Jak dodano, przez pięć dni FSB i jednostki Gwardii Rosyjskiej przeszukiwały gruzy, aby odnaleźć ciała zmarłych, próbując ukryć straty.

Sukcesy Ukraińców na południu

Instytut Studiów nad Wojną w raporcie z poniedziałku przekazał, że "ukraińska kontrofensywa na południu wywiera znaczący wpływ na morale i zdolności bojowe rosyjskiego wojska". ISW opisując zdjęcia satelitarne z Kyseliwki, zauważył, że z wysuniętych pozycji zniknęły wszystkie rosyjskie pojazdy wojskowe, oprócz czterech, które były uznane za niesprawne.  

Rzeczniczka ukraińskiego dowództwa operacyjnego Południe Natalia Humeniuk poinformowała w poniedziałek, że "rosyjskie jednostki na prawym brzegu rzeki Dniepr próbują negocjować poddanie się na mocy prawa międzynarodowego".

W poniedziałkowym raporcie ISW zaznaczyło również, że w rosyjskiej armii panują niskie morale, spowodowane ukraińską kontrofensywą i mogą okazać się "druzgocące dla słabych już zdolności Kremla do generowania znaczących sił i możliwości bojowych".

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy