Reklama

Spotkanie prezydentów we Lwowie. Podpisano ważną deklarację

Prezydenci Polski, Litwy i Ukrainy Andrzej Duda, Gitanas Nauseda i Wołodymyr Zełenski podpisali we Lwowie Wspólną Deklarację Prezydentów Trójkąta Lubelskiego - poinformowała Kancelaria Prezydenta RP. Prezydent Duda przekazał, że Polska podjęła decyzję o przekazaniu Ukrainie kompanii czołgów Leopard w ramach koalicji międzynarodowej.

Prezydent Wołodymyr Zełenski przyjechał w środę do Lwowa, gdzie rozmawiał o sytuacji w zachodnich regionach Ukrainy, w szczególności graniczących z Białorusią. Wysłuchał raportu o działaniach w walce z dywersją, stanie umocnień na granicy, a także o zaopatrzeniu wojsk i służb granicznych w regionach graniczących z Białorusią.

Do Lwowa przybyli w środę także prezydenci Polski i Litwy, gdzie spotkali się z prezydentem Zełenskim. "Dziś we Lwowie została podpisana Wspólna Deklaracja Prezydentów Trójkąta Lubelskiego" - podała Kancelaria Prezydenta RP na Twitterze, informując o spotkaniu.

Reklama

Trójkąt Lubelski jest formatem współpracy trójstronnej między Polską, Litwą i Ukrainą. Powołany został w 2020 r., a jego celem jest pogłębianie współpracy politycznej, ekonomicznej i społecznej tych państw oraz wspieranie euroatlantyckich dążeń Ukrainy.

Czołgi Leopard dla Ukrainy

- Jestem wdzięczny Polsce i Litwie za decyzje o wsparciu militarnym; pokazuje to, że jesteśmy partnerami i przyjaciółmi - powiedział prezydent Wołodymyr Zełenski na konferencji prasowej z prezydentem Litwy Gitanasem Nausedą i prezydentem Polski Andrzejem Dudą po szczycie Trójkąta Lubelskiego. - Chcę podziękować Litwinom i Polakom za przyjęcie uchodźców z Ukrainy; Ukraińcy będą pamiętać o tej pomocy przez wiele lat - dodał.

- Zostanie przekazana kompania czołgów Leopard w ramach budowania koalicji, ponieważ, jak państwo wiecie, musi zostać spełniony także cały szereg wymogów formalnych, zgód i tak dalej, które są w tym celu potrzebne, ale przede wszystkim chcemy, żeby była to koalicja międzynarodowa - powiedział prezydent Andrzej Duda.

- I my w ramach tej koalicji międzynarodowej podjęliśmy decyzję o wdrożeniu pierwszego pakietu czołgowego, kompanii czołgów Leopard, która, mam nadzieję, w szeregu z innymi kompaniami czołgów Leopard oraz innych (czołgów), które zostaną przez inne państwa złożone, popłynie w niedługim czasie na Ukrainę i będzie mogła wzmocnić obronę Ukrainy. Taka decyzja w Polsce już jest - dodał polski prezydent.

Prezydent Duda uznał, że "powstrzymanie wojny na Ukrainie to jedno z największych wyzwań dla wolnego świata", do jakich doszło w ciągu ostatnich kilkudziesięciu lat i zaapelował do dalszej pomocy dla Ukrainy ze strony światowych rządów. Podkreślił, że Polska była "tym pierwszym państwem, które udzieliło Ukrainie spektakularnej pomocy w obliczu rosyjskiej agresji" i wymienił wśród sprzętu przekazanego Ukraińcom od początku inwazji Rosji czołgi, amunicję, karabinki Grot, armatohaubice Krab

- Wspieramy Ukrainę politycznie i dalej będziemy przekazywać Ukrainie broń, także w ramach ogromnie przyspieszonej modernizacji polskiej armii - powiedział Duda. Jak podkreślił, Ukraina zasługuje "z całą pewnością na wejście do UE oraz na wsparcie ze strony NATO". 

- Przekażemy Ukrainie amunicję - powiedział z kolei Gitanas Nauseda. - Mój kraj robi wszystko, co w jego mocy, by przywrócić integralność terytorialną Ukrainy - stwierdził.

Nauseda dodał, że sprawcy zbrodni wojennych będą musieli stanąć przed sądem, a wsparcie dla Kijowa musi być szersze, zaś zwycięstwo w tej wojnie - jak najszybsze. Litewski prezydent dodał, że sprawa członkostwa Ukrainy w UE musi się znaleźć na agendzie Rady UE.

PAP
Dowiedz się więcej na temat: Andrzej Duda | ​Wołodymyr Zełenski | Gitanas Nauseda | Lwów | Ukraina

Reklama

Reklama

Reklama