Reklama

Reklama

Rosjanie budują przeprawę pontonową na Dnieprze. Media publikują zdjęcia

Ukraińskie media opublikowały zdjęcia satelitarne ukazujące budowę przeprawy pontonowej na Dnieprze, którą Rosjanie chcą zastąpić ostrzelany most Antonowski pod Chersoniem. Od kilku dni pojawiały się informacje o rozpoczęciu prac. Fotografie opublikowane przez Radio Swoboda potwierdzają te doniesienia.

Radio Swoboda opublikowało w niedzielę późnym wieczorem zdjęcia satelitarne z 27 sierpnia, na których widać budowaną przez Rosjan przeprawę. Konstrukcja ma mieć już ok. 650 m długości. 

Pierwsze przesłanki o rozpoczęciu działań na Dnieprze ukazały się 19 sierpnia, również dzięki zdjęciom wykonany przez satelitę Planet Labs. 

Później - 23 sierpnia - brytyjski wywiad potwierdził, że okupant rozpoczął prace "przy budowie mostu pontonowego przez Dniepr w Chersoniu, obok uszkodzonego mostu Antonowskiego, co zwiększy przepustowość w porównaniu z obecną przeprawą promową". 

Reklama

"Przeprawa ta jest kluczowym łącznikiem między okupowanym przez Rosję Chersoniem a wschodem. Od kilku tygodni siły rosyjskie i miejscowa ludność cywilna polegają na przeprawie promowej przez tę drogę wodną. Jeśli Rosja ukończy budowę improwizowanego mostu, to prawie na pewno zwiększy przepustowość przeprawy w porównaniu z przeprawą promową. Most pontonowy prawdopodobnie nadal byłby narażony na ukraińskie działania ofensywne" - napisano.

Ataki na most Antonowski

W nocy 27 lipca Siły Zbrojne Ukrainy przeprowadziły precyzyjne uderzenia na most Antonowski niszcząc szlaki logistyczne i transportowe wojsk rosyjskich. W połowie sierpnia doszło do kolejnego ataku, a w poniedziałek (22 lipca) obiekt znowu został wzięty na cel.

- Ukraińskie wojska ponownie zaatakowały most Antonowski pod Chersoniem, uniemożliwiając rosyjskim okupantom naprawienie tej przeprawy przez Dniepr i wykorzystanie jej do celów militarnych - informowała wtedy agencja UNIAN za rzeczniczką ukraińskiego dowództwa operacyjnego Południe Natalią Humeniuk.

Jak przekazała agencja, świadkowie ataku na most poinformowali, że w wyniku ostrzału zawaliło się jedno z przęseł, a odłamki "doleciały aż do pobliskiej miejscowości Antoniwka". Ukraińskie wojska miały dokonać około 8-10 uderzeń. 

"Kontrola przepraw przez Dniepr stanie się prawdopodobnie kluczowym czynnikiem dla wyniku walk w regionie chersońskim" - ocenił 20 lipca brytyjski resort obrony. 

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy