Reklama

Reklama

Putin odpowiada na plany przystąpienia Finlandii do NATO

Porzucenie fińskiej neutralności byłoby błędem - powiedział Władimir Putin w rozmowie z prezydentem Finlandii Sauli Niinisto. - Rozmowa była bezpośrednia i klarowna - ocenił fiński prezydent.

Prezydent Rosji Władimir Putin w rozmowie z Niinisto zapewnił, że nie było zagrożenia dla bezpieczeństwa Finlandii, a ewentualna zmiana nastawienia polityki zagranicznej Finlandii może mieć negatywny wpływ na stosunki dwustronne - informuje RIA, powołując się na Kreml. 

- Rozmowa była bezpośrednia i klarowna. Bez napięć - powiadomił Niinisto. 

Jak dodał, Finlandia deklaruje chęć ubiegania się o członkostwo w NATO "z uwagi na ogłoszone pod koniec ubiegłego roku warunki Rosji związane z nierozszerzaniem NATO". W oświadczeniu Niinisto pojawiła się także informacje o tym, że "atak Rosji na Ukrainę w lutym doprowadził do zmiany środowiska bezpieczeństwa".

Reklama

Prezydent Finlandii: Powiadomię Putina o naszym wejściu do NATO

W wywiadzie dla szwedzkiego dziennika "Svenska Dagbladet" prezydent Finlandii Sauli Niinisto zapowiedział, że zadzwoni do prezydenta Rosji Władimira Putina i poinformuje go o wejściu Finlandii do NATO

Jak podkreślił, możliwa będzie kontynuacja dialogu z Rosją, ale "nie będzie powrotu do dawnych czasów". 

"Sądzę, że Rosji również będzie zależeć, aby nie mieć przez cały czas dużego napięcia przy granicy. Codzienne sprawy można załatwiać pragmatycznie" - podkreślił prezydent Finlandii. 

Według Niinisto można było spodziewać się, że Kreml po deklaracji fińskich władz o chęci wstąpienia do Sojuszu Północnoatlantyckiego, będzie straszył konsekwencjami

Niinisto: "Ze strony Rosji może dojść do naruszenia granicy"

"Nie sądzę, aby doszło do wojskowej ofensywy. Atak hybrydowy jest możliwy" - stwierdził prezydent Finlandii. 

Jak dodał Niinisto, ze strony Rosji może dojść także do naruszenia granicy. Według Niinisto Finlandia otrzymała wystarczające obietnice wsparcia ze strony państw NATO w okresie akcesyjnym.

W czwartek prezydent i premier Finlandii we wspólnym oświadczeniu ogłosili, że ich kraj powinien ubiegać się o członkostwo w NATO możliwie jak najszybciej.

ZOBACZ: Finlandia i Szwecja chcą do NATO. Miedwiediew już pisze o "wojnie nuklearnej"

Wasze komentarze
No hate

Wyrażaj emocje pomagając!

Grupa Interia.pl przeciwstawia się niestosownym i nasyconym nienawiścią komentarzom. Nie zgadzamy się także na szerzenie dezinformacji.

Zachęcamy natomiast do dzielenia się dobrem i wspierania akcji „Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy” na rzecz najmłodszych dotkniętych tragedią wojny. Prosimy o przelewy z dopiskiem „Dzieciom Ukrainy” na konto: ().

Możliwe są również płatności online i przekazywanie wsparcia materialnego. Więcej informacji na stronie: Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy