Reklama

Prezydent Zełenski zapowiedział system bezcłowy z Wielką Brytanią i liberalizację handlu z Australią

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski zapowiedział powstanie systemu bezcłowego z Wielką Brytanią i liberalizację handlu z Australią. Ponadto 4 czerwca Unia Europejska oficjalnie zniosła wszystkie cła na ukraiński eksport.

- Będziemy nadal pracować nad ułatwieniem dostępu ukraińskich towarów do wszystkich ważnych rynków na całym świecie. Cła w handlu z Unią Europejską zostały już zniesione. Stany Zjednoczone już stosują system bezcłowy dla ukraińskiej stali. Kanada zniosła cła. Ten sam reżim będzie działał w niedalekiej przyszłości z Wielką Brytanią. Oczekujemy liberalizacji handlu od Australii - powiedział prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.

Zełenski: "Jestem im za to wdzięczny"

Prezydent poinformował, że na rozpoczętej w niedzielę konferencji ministerialnej Światowej Organizacji Handlu (WTO) przedstawiciele 57 krajów zebrali się na specjalnym wydarzeniu poświęconym solidarności z Ukrainą.

Reklama

- Jestem im za to wdzięczny. W wyniku tej międzyrządowej konferencji dowiemy się, kiedy zapadną decyzje o liberalizacji handlu Ukrainy ze Szwajcarią, Norwegią, Liechtensteinem, decyzja w Islandii już została podjęta - powiedział Zełenski.

UE zniosła cła na ukraiński eksport

Jak poinformował Ukrinform, 4 czerwca Unia Europejska oficjalnie zniosła wszystkie cła na ukraiński eksport na rynek europejski, aby pomóc w odbudowie ukraińskiego biznesu, który ucierpiał w wyniku rosyjskiej agresji. Obejmują one całkowite zawieszenie ceł importowych na towary przemysłowe, system cen na owoce i warzywa, a także cła antydumpingowe i zabezpieczenia importowe na okres jednego roku.

W niedzielę w Genewie w Szwajcarii otwarto 12. konferencję ministerialną WTO. Ponad 50 członków organizacji wyraziło solidarność z Ukrainą i obiecało pomoc i wsparcie, w szczególności w uprawie i eksporcie produktów rolnych, a także w odbudowie kraju po wojnie.

PAP
Dowiedz się więcej na temat: Wołodymyr Zełenski | Ukraina | Wielka Brytania | cło

Reklama

Reklama

Reklama