Reklama

Niespokojna noc w Ukrainie. Rosyjskie ataki lotnicze na Kijów i inne miasta

- W nocy z niedzieli na poniedziałek zestrzeliliśmy wszystkie drony bojowe, przy pomocy których najeźdźcy zaatakowali Ukrainę - przekazała armia ukraińska. Oprócz ataku na Kijów, gdzie zestrzelono 22 cele powietrzne, Rosjanie wysłali drony także na Połtawę i Dniepr. Z powodu zagrożenia ludność proszona była o przebywanie w schronach.

- Zneutralizowano 41 bezzałogowych dronów wroga, z czego 39 było produkcji irańskiej - oznajmiło dowództwo ukraińskich sił powietrznych.

Jak podkreślono w komunikacie na Telegramie, tak duża skuteczność sił obrony powietrznej Ukrainy wynika z zastosowania uzbrojenia przekazanego Kijowowi przez państwa NATO.

"W odparciu ataku brały udział jednostki obrony przeciwrakietowej, myśliwce oraz mobilne grupy uderzeniowe. Wykorzystujemy w coraz większym stopniu sprzęt wojskowy i broń dostarczoną Ukrainie przez naszych zachodnich partnerów" - oświadczyło dowództwo.

Reklama

O atakach informowali Dmytro Łunin, szef połtawskich władz obwodowych i Mykoła Łukaszuk, szef Rady Obwodu Dniepropietrowskiego. Łukaszuk poinformował o zagrożeniu atakiem szachedów w obwodzie dniepropietrowskim. Według niego w Dnieprze było słychać odgłosy wybuchów.

Wojskowa administracja obwodowa podała, że w rejonie Połtawy działa obrona przeciwlotnicza, podobnie jak w Kijowie i okolicach stolicy, gdzie także doszło do eksplozji.

Jak podała administracja wojskowa Kijowa, w wyniku nalotu na stolicę uszkodzony został budynek mieszkalny, a 19-letni mężczyzna został ranny. Również na terenie innych centralnych obwodów Ukrainy nadal trwa alarm przeciwlotniczy, dlatego ludność proszona jest o przebywanie w schronach.

Obrona zestrzeliła 16 celów powietrznych nad Kijowem

Rosyjskie ataki dronów są wymierzone w infrastrukturę krytyczną w Kijowie i otaczającym go regionie - poinformował na Telegramie Ołeksij Kułeba, szef władz obwodu kijowskiego.

"W regionie i w stolicy jest głośno: nocne ataki dronów - napisał Kułeba - Rosjanie wystrzelili kilka serii wyprodukowanych w Iranie dronów Shahed. Celują w obiekty infrastruktury krytycznej. Obrona powietrzna działa".

Władze Kijowa poinformowały, że nad stolicą zestrzelono w nocy 22 rosyjskie drony. "Według danych sił obrony powietrznej na Kijów leciało 40 bezzałogowców. Nad miastem zniszczono 22 spośród nich, 15 - nad sąsiednimi obwodami i jeszcze trzy w obwodzie kijowskim" - napisał na Telegramie mer stolicy Witalij Kliczko.

Jak przekazały media, na Ukrainę nadleciały dwie grupy irańskich dronów. Jeszcze w niedzielę, o godzinie 23:44 czasu lokalnego ogłoszono alarm powietrzny w obwodach kijowskim, czerkaskim, kirowohradzkim, połtawskim, sumskim, charkowskim, dniepropietrowskim, mikołajowskim, chersońskim, zaporoskim, donieckim i ługańskim, a także na okupowanym przez Rosjan Krymie.

W niedzielę i w nocy z niedzieli na poniedziałek przeciwnik wystrzelił w kierunku Ukrainy 44 drony Shahed-131 i Shahed-136. Łącznie Rosjanie przeprowadzili 51 ataków z powietrza.

PAP

Reklama

Reklama

Reklama