Największa misja MTK w historii. Zbrodnie Rosjan bada ponad 40 ekspertów
Prokurator Międzynarodowego Trybunału Karnego Karim Khan poinformował, że aż 42 ekspertów wyjechało do Ukrainy, by zbadać zbrodnie Rosjan w tym kraju. To największa taka misja wysłana kiedykolwiek przez Trybunał.

"Potwierdzam, że moje biuro wysłało na Ukrainę zespół złożony z 42 śledczych, ekspertów kryminologów i personelu pomocniczego" - oznajmił Khan w komunikacie.
Dodał, że pod względem liczby ekspertów wysłanych jednorazowo na jakieś terytorium to największa misja w historii MTK.
Śledztwo w sprawie zbrodni wojennych
2 marca MTK wszczął śledztwo w sprawie "zbrodni wojennych, zbrodni przeciwko ludzkości lub ludobójstwa" popełnionych na Ukrainie.
Trybunał ma uprawnienia do rozpoznawania przypadków zbrodni wojennych, ludobójstwa i zbrodni przeciwko ludzkości popełnionych na terytorium ponad 120 krajów, które przyjęły ustanawiający ten sąd Statut Rzymski. W 2016 roku ze Statutu Rzymskiego wycofała się Rosja. Ukraina również nie jest stroną tej umowy, jednak dwukrotnie zadeklarowała, że zaakceptuje jurysdykcję MTK w odniesieniu do zbrodni popełnionych na jej terytorium, jeśli Trybunał zdecyduje się je zbadać.
Opinia publiczna zapoznała się z licznymi informacjami na temat zbrodni wojennych, których Rosjanie mają się dopuszczać w Ukrainie. Chodzi m.in. o mordowanie cywilów, ostrzeliwanie obiektów, które nie stanowią infrastruktury wojskowej, czy też gwałty i tortury.