Reklama

Najważniejsze informacje dla uchodźców z Ukrainy, mapa punktów recepcyjnych

Rosja zaatakowała Ukrainę, trwa wojna, na której giną cywile. - Polska będzie bezpiecznym krajem dla naszych sąsiadów z Ukrainy, zrobimy wszystko, aby każdy, kto tego potrzebuje, znalazł tu schronienie - zapewnił szef MSWiA Mariusz Kamiński. Czy uchodźca z Ukrainy może przekroczyć granicę bez ważnego paszportu? Gdzie powinien szukać pomocy po przyjeździe? Wyjaśniamy.

24 lutego nad ranem rozpoczęła się wojna pomiędzy Rosją a Ukrainą. Władimir Putin wydał rozkaz przeprowadzenia operacji militarnej na terenie Donbasu, ale pociski spadają także w innych miastach w kraju, w tym w Kijowie, Charkowie, Odessie i Łucku na zachodzie kraju. Atakowane są lotniska, bazy wojskowe, ale też mieszkania cywilów czy szpitale. Giną ludzie. 

Polska jest gotowa na przyjęcie uchodźców z Ukrainy - zapewniają władze naszego kraju. - Wszystkim ukraińskim braciom okażemy solidarność. Przygotowujemy się od wielu tygodni do tej fali uchodźców, która może nas spotkać. Będziemy robić wszystko, aby każdy, kto tego potrzebuje, znalazł w Polsce bezpieczne schronienie. Polska jest bezpiecznym krajem dla naszych obywateli i będzie też bezpiecznym krajem dla naszych sąsiadów, dla naszych przyjaciół, dla tych, którzy są w tej chwili w bardzo trudnej sytuacji - powiedział minister spraw wewnętrznych i administracji Mariusz Kamiński.

Reklama

Czytaj też w języku ukraińskim

Ukraińcy - wjazd do Polski

Obywatel Ukrainy może wjechać do Polski na podstawie:

  • ruchu bezwizowego na podstawie paszportu biometrycznego;
  • wizy krajowej (D) lub wizy Schengen (C);
  • wizy z oznaczeniem D lub C, lub dokumentu pobytowego wydanego przez inne państwo Schengen;
  • posiadanego zezwolenia na pobyt czasowy, pobyt stały lub pobyt rezydenta długoterminowego UE i ważnej karty pobytu;
  • wniosku o udzielenie ochrony międzynarodowej, złożonego na polskim przejściu granicznym;
  • zgody komendanta Straży Granicznej, udzielanej podczas przekraczania granicy.

Nie mam dokumentów, czy zostanę wpuszczony na teren Polski?

Jeżeli obywatel Ukrainy ma nieważne, niekompletne dokumenty, albo ich nie ma, stosuje się tryb art. 32 ustawy o cudzoziemcach, gdzie komendant placówki Straży Granicznej, po uzyskaniu zgody Komendanta Głównego Straży Granicznej, może wyrazić zgodę na pobyt na terenie kraju do 15 dni. 

NAJWAŻNIESZE INFORMACJE ZBIERANE SĄ NA RZĄDOWEJ STRONIE UA.GOV.PL

Co z małymi dziećmi, które nie mają wyrobionych paszportów?

Szef MSWiA Mariusz Kamiński był pytany o kwestię małych dzieci, które wraz z rodzicami uciekałyby przed wojną z Ukrainy.

- Będziemy działali w sposób mądry i elastyczny. Na pewno nie dopuścimy do sytuacji, że dziecko z rodzicami - jeżeli nie ma dokumentów - nie będzie mogło wjechać do naszego kraju. Będziemy działali elastycznie, mądrze, w poczuciu odpowiedzialności również za życie tych osób - powiedział Kamiński.

Pomoc uchodźcom z Ukrainy. Punkty recepcyjne

Przygotowano dziewięć punktów recepcyjnych dla uchodźców z Ukrainy. 

Punkty recepcyjne zlokalizowane będą w miejscowościach: Dorohusk, Dołhobyczów, Zosin, Hrebenne na Lubelszczyźnie, w Korczowej, Medyce, Budomierzu i Krościenku na Podkarpaciu oraz jeden dodatkowy na dworcu kolejowym w Przemyślu. Uchodźcy mogą, ale nie muszą się do nich zgłaszać.

ZOBACZ MAPĘ:

W punktach tych świadczona będzie pomoc - wydawane posiłki, pomoc urzędu ds. cudzoziemców, możliwość odpoczynku, pomoc medyczna. 

Przebywające tam osoby otrzymają ulotki z podstawowymi informacjami. Z punktów recepcyjnych, transportem straży pożarnej, będzie można przewieźć uchodźców do innych województw, jeżeli będzie taka potrzeba. Jak przekazał szef MSWiA, wszyscy wojewodowie zgłosili gotowość przyjęcia uchodźców.

NAJWAŻNIESZE INFORMACJE ZBIERANE SĄ NA RZĄDOWEJ STRONIE UA.GOV.PL

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Ukraina | Rosja | wojna | pomoc | uchodźcy

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy