Reklama

Reklama

Media: Prezydent USA ma zapowiedzieć przedłużenie obecności amerykańskich wojsk w Polsce

Podczas szczytu NATO, który we wtorek rozpocznie się w Madrycie, prezydent USA Joe Biden planuje ogłosić przedłużenie zwiększonej obecności wojsk amerykańskich w Polsce oraz zmiany w rozmieszczeniu wojsk USA w krajach bałtyckich - podała NBC News, powołując się na dwóch urzędników administracji Białego Domu.

We wtorek przywódcy NATO spotkają się w Madrycie w Hiszpanii na szczycie tej organizacji, aby omówić wyzwania, przed którymi stoi Sojusz. Szczyt w Madrycie ma wyznaczyć strategiczny kierunek NATO na następną dekadę, a także podjąć decyzję, jak wzmocnić Sojusz w reakcji na agresję Rosji wobec Ukrainy. Pod wielkim znakiem zapytania stoi jednak przyjęcie nowych członków, Szwecji i Finlandii.

Szczyt NATO w Madrycie. Nowa Koncepcja Strategiczna

Na szczycie w Madrycie NATO ma przyjąć swoją nową Koncepcję Strategiczną. Ten kluczowy dokument będzie zawierał cele i zadania NATO na najbliższą dekadę. Przedstawia zbiorową ocenę wyzwań w zakresie bezpieczeństwa, przed którymi stoi Sojusz, oraz zadania polityczne i wojskowe, które NATO będzie realizować w celu ich rozwiązania.

Reklama

Koncepcja Strategiczna jest wynikiem wewnętrznych konsultacji między sojusznikami oraz zaangażowania zewnętrznego z partnerami, innymi organizacjami międzynarodowymi, środowiskami eksperckimi, społeczeństwem obywatelskim i sektorem prywatnym.

Ważną częścią dyskusji będzie reakcja na agresję Rosji wobec Ukrainy. Działania Kremla mają zostać uznane za bezpośrednie zagrożenie dla państw Sojuszu Północnoatlantyckiego. NATO wyśle mocny sygnał, że jest gotowe odpowiedzieć na agresję przeciwko jakiemukolwiek ze swoich członków.

Szef NATO Jens Stoltenberg zapowiedział, że szczyt podejmie decyzję o zwiększeniu liczebności sił wysokiej gotowości Sojuszu do ponad 300 tys. Obecnie siły szybkiego reagowania NATO liczą około 40 tys. żołnierzy.

Przywódcy mają dyskutować o wzmocnieniu wysuniętej obrony oraz grup bojowych we wschodniej części Sojuszu do poziomu brygady oraz zwiększeniu zdolności NATO do działania w sytuacjach kryzysowych i konfliktowych. Chodzi o m.in.: większe ilości sprzętu, wzmocnienie obrony powietrznej i dowodzenia, ulepszenie planów obronnych.

Szczyt NATO w Madrycie. Rozszerzenie Sojuszu o Szwecję i Finlandię

Tematem szczytu ma być także rozszerzenie Sojuszu. Szwecja i Finlandia w połowie maja, złożyły formalny wniosek o przyjęcie ich w skład NATO. Jednak zdaniem zachodnich dyplomatów, w kwestii poszerzenia Sojuszu spotkanie nie przyniesie przełomu, który pozwoliłby przezwyciężyć opór Turcji wobec tych kandydatur.

We wtorek ma dojść do czterostronnych rozmów z udziałem Finlandii, Szwecji, Turcji, a także przedstawicieli NATO.

Podczas szczytu przywódcy mają też przedyskutować rosnącą globalną pozycje Chin.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy